kontaktläätsed 23.03.04 / Silmahaigused

Külastaja küsib:

Mul oleks mõned küsimused kontaktläätsede kohta: Kui vanalt võib hakata kasutama kontaktläätsi? Kui mul on üx silm -2,25 ja teine silm -2,5 kas ma võin siis kanda kontaktläätsi? Kui olex võimalik, siis ma sooviksin rohkem informatsiooni kontaktläätsede kohta saada, et kas need on ka mingil moel kahjulikud jms.

Ettetänades:
tydruk

Arst vastas:

dr Leo Schotter

Läätsi võib kasutada prillide asemel vanusest, kus inimene saab ise hakkama nende silma panemise ja äravõtmisega, seega ka päris lapseeast, aga olulise nägemispuude korral. Silma kasvamine ja nägemise muutumine pole seejuures oluline, kuna läätsi vahetatakse piisava sagedusega. Kõige silma- sõbralikumad on ühekuulise kandmisajaga läätsed.
Läätsed on võõrkeha silmas ja kahjustavad silma sarvkesta ainevahetus, muutes selle aastate jooksul õhemaks ja tekitab veresoonte sissekasvu sarvkesta. Üldine reegel - mida lühemat aega läätsi päevas kannate, seda parem ja seda rohkem aastaid olete üldse läätse kandja. Siit järeldus, kui ei pruugi läätsi üldse - kõige parem.