kõõritamine 25.06.01 / Silmahaigused

Külastaja küsib:

Minu lapsel, kes praegu 12-aastane tekkis 1a. 3kuu vanuses kõõrdsilmsus, ta hakkas sellest ajast alates prille kandma, ka oli üks silm kinni kaetud. kuid siis hakkasid tal kõõritama silmad korda mööda, kord üks, vahel jälle teine. Õhtul või väsinumana ei aita ka prillid ja ka prille kandes on silm kõõrdi. Käisime ka korduvalt ravil mingi aparaadi taga, kuid tegelikult on siiani silmade olukord sama, mis 11 aastat tagasi. Prillide tugevus on +3 mõlemal silmal. Kas on võimalik kaugnägevust ka laseriga opereerida ja kaotada kõõritamine? Ette tänades, Reet

Arst vastas:

dr Leo Schotter

Kõõrdsilmsuse korral on sageli tegemist kaugnägevusega. Selline kaugnägevus vajab prillide kandmist lapseeas ja eritreeninguid nägemise taastamiseks. Sageli kasvueas selline kaugnägevus väheneb oluliselt ja prillide kandmine pole enam oluline. Kuna on tegemist alles 12 aastase poisiga, siis võiks veel oodata silmade kasvamist ja arenemist. Seetõttu ka sellises vanuses pole mõistlik kaugnägevuse korrigeerimine operatsiooniga. Tuleb see kõne alla ikka vanuses üle 18 aasta.