hämaras lugemine 15.10.03 / Silmahaigused

Külastaja küsib:

Lp doktor!
mind on lapsepõlvest peale harjutatud, et lugema peab kas täies päevavalguses või otse põleva lambi all. Harjumus on nii suur, et kui kedagi teist näen poolpimedas lugemas, tekib tahtmine vahele segada. Elan koos mehega, kelle kaks last (teismelised) endisest abielust muud ei teegi, kui loevad ainult kusagil hämaras nurgas, vahel nii, et tuba on peaaegu pime. Mõlemal on tugev lühinägelikkus (mõlemal ka prillid) ning minu keelamised "mine loe lambi valgel" või "pane tuli põlema" ei meeldi neile eriti, sest nad on eluaeg teistmoodi harjunud ja keegi pole midagi öelnud. Palun seletage, milline mõju on silmadele, kui lugeda poolpimedas. Nende arvates ei ole see mingisugune probleem. Samuti ei häiri see nende isa, kes loeb samuti pimedas või laetule valgel.
Ette tänades,
Sigrid

Arst vastas:

dr Leo Schotter

Lühinägevusega inimesel on väga hea lähedale nägemine, seetõttu nähakse hästi lugeda ka hämaras. Üldiselt on muidugi nägemiskoormus suurem, kui liiga hämar on ja väsimus peaks varem tekkima. Aga ega nii vanade kodanike eluharjumusi vist liigse vahelesegamisega pole võimalik muuta.