emakakaelavähk + seksuaalne vahekor 08.06.15 / Seksuaalnõustaja

Külastaja küsib:

Tere,

Uurin - nimelt oli minu partneril diagnoositud emakakaelavähk - toimus kaitsevahendiga (kondoom) vaginaalne seksuaalvahekord, samuti tegin parterile ilma kaitsevahenditeta suuseksi. Küsimus - milliste haigustega/viirustega võin olla nakatunud? mida see tähendab mulle/teistele? kuidas haiguse/viiruse olemasolu kontrollida? On haigus/viirus ravitav?

Arst vastas:

Vladimir Vihljajev

dr Vladimir Vihljajev

Günekoloog

Meestekliinik Tallinnas

Tere! Vahekorra ajal võib nakatuda! Suu seksi ajal ka, vaid bakterid ja viirused on teiste tüübi, samal ajal need võivad olla ka väga ohtlik. Siis üldjuhul soovitan kindlasti kasutada kaitsevahendit tupe seksi, suu seksi, eriti anal seksi, isegi masturbatsiooni ajal (kui partner masturbeerib Teile oma käega), kuna ennem ta katsus oma vulvat. Eraldi seisab suu seks naistele (kunnilingus). Oht on mõlemale partnerile! Suus elavad rohkem kui 600 liiki erinevad haigusi tekkijad. Kui see on juhus partner siis suu seks temaga ei ole soovitav üldse! Võib kasutada peenike kilet (näiteks toidukilet – ehk panna vulva pealt). Mehele suu seeks (mineet) juhupartneriga ka ainult kondoomiga! Emakakaelavähi tekkija on HPV (Human Papiloom Viirus). Jälle need on kümneid tüved ja ainult umbes 10 on ohtlik (kõrgeriskiga!). Samal ajal meestele otse need ei ole ohtlik, vaid mees võib olla nende kandja! Tähendab et tema partnerid võivad saada selle ohtliku viiruse. Tänapäeval see haigus / viirus ei ole ravitav! Kui naistel leiti selle tekkijad, see ei tähenda veel et temal on kindlasti emakakaela vähk, vaid olemas kõrge risk ja ta peab vähemalt 1-2 korda aastas käia kontrollile (seda otsustab naiste arst). Viiruse olemasolu kontrollitakse uuringuga – võetakse külv (PCR analüüs) eesnahast Ennem soovitakse 24 tundi eesnahk mitte pesta!