Puudub seksisoov ja seks ei eruta 03.12.13 / Seksuaalnõustaja

Külastaja küsib:

Viimasel ajal, juba paari aasta jooksul, aga eriti viimasel ajal ei tunne ma mitte mingisugust seksuaalset erutust.
Minu elukaaslase puudutused on meeldivad ja ta on minu jaoks vägagi atraktiivne, aga seksida ma temaga ei taha. Seksuaalset erutust ei teki, kuigi elukaaslane püüab väga oma puudutuste ja silitustega seda tekitada. Ja on tekkinud probleem, mille olemasolu võimalikkusesse poleks ma veel mõned aastad tagasi suutnud uskuda - ta ei saa minusse sisse. Lihtsalt ei saa. Tupp on kuiv ja kuidagi sulgunud, ka ettevaatlikult jõuga surudes on sinna raske siseneda. Mingit valu ma ei tunne, aga ebameeldivust küll, lihtsalt ebameeldivust seksi ees. Oleme olnud koos umbes 2 aastat ja ma ei usu, et meievaheline tunne oleks kustunud. Kas võib olla põhjuseks minu vanus? Nooremana ja eelmise elukaaslasega seda muret ei olnud, kuigi me ei saanud hästi läbi. Nüüd, uue elukaaslasega on kõik ilus ja harmooniline, aga seksida ma temaga enam ei suuda. Ja kindlasti on probleem just minus. Olen viimasel ajal stressis ja tige, juba mõne viimase aasta jooksul ei ole mul õnnestunud majanduslikke probleeme lahendada ja usun, et ka see on üheks põhjuseks. Olen väsinud ja energiat ei ole. Ma ei soovi minna seksuoloogi juurde ja sellest rääkida, sest mis see rääkimine siin rohkem ikka aitab kui praegu kirjutades. Ma ei suudaks proovida mingeid lelusid, ega vaadata mingeid vastavasisulisi filme - see mõtegi tundub kuidagi eriti vastik. Mõtlesin osta mõnd toodet erootikapoe nn. apteegist, mis peaks siis iha suurendama, aga ei ole seda veel teinud. Ma ei taha põhjustada oma elukaaslasele pidevat pettumust, sest mehena ja terve inimesena on temal siiski mõnikord oma väikene soov ja lähedus on ju muidu hea asi. Olen üsna nõutu.

Arst vastas:

Lemme Haldre

dr Lemme Haldre

Psühholoog-psühhoterapeut, kliiniline seksuoloog

Erakliinik Elite

Tere
Võimalik, et vastus ongi tekkinud stressis. Teie keha lihtsalt reageerib pingele sellisel moel. Kui mehed soovivad stressi ja emotsionaalse ülepinge puhul just rohkem vahekorras olla ja see mõjub pinget langetavalt, siis naistel on see tihti vastupidi. Soovitan leida oma pingetele taskaalustav tegevus. Paljud naised on leidnud, et jooga ja body balance tüüpi võimlemine mõjub hästi seksuaalsele tervisele. Kuiva tupe puhul võib kasutada vastavaid niisutavaid vahendeid.
Seksuaalsust pärsivad mitmed hormonaalsed ja somaatilised häired. Tähtsis on uurida perearsti juures ka üldiseid tervise näitajaid. Kui stressiga kaasnevad unetus, üldine meelolu ja töövõime langus, siis tuleb mõnikord otsustada depressiooni ravi suhtes, mis kaugtulemusena parandab hiljem ka seksuaalsust. Määratakse antidepressante, aga häid tulemusi annavad ka naistepunakapslid. Neid tuleks kasutada siiski täpselt vastavalt instruktsioonile ja kuurina. Pidage nõu perearstiga. Katsuge mehega arutada, kuidas seada prioriteedid praeguses elus ja kas on võimalik kuidagi teineteist pingete vähendamise osas toetada. Toidulisand võib tõsta Teie üldist toonust, kuid tavaliselt väga otsest mõju sellel seksuaalsusele pole.
L.Haldre