Porno sõltuvus 04.11.11 / Seksuaalnõustaja

Külastaja küsib:

Tere!

Pöördun Teiepoole järgneva murega. Olen nimelt olnud pornost väga kaua aega sõltuv. Juba nooruki east alates olen algul ajakirju, hiljem juba filme vaadates masturbeerinud. Vahest tegin seda mitu korda päevas ja nii kuni 2010. aastani
Algul tundus kõik normaalne ja loomulik, kuna kõik teevad seda. Probleemid algasid siis, kui tekkisid erektsioonihäired. Erektsioonihäired tekkisid umbes 23-aastasena. Häired on onud vahelduva eduga tänaseni. Olen ka pöördunud Teie kliiniku poole ning minule on tehtud päris palju uuringuid. Arstid otsest põhjust ei leidnuki. Leiti eesnäärme põletik, mis sai edukalt välja ravitud. Muidugi ei osanudki ma sellel ajal arstidele rääkida asjaolust, et masturbeerin päris palju vaadates pornot, pluss ka seks partneritega. Nimelt pole mul kunagi olnud probleemi partneri leidmisega. Algul oli see väga hea praktika, mis aitas mul tunnetada oma keha ja seks partneriga kestis väga kaua ja mõlemad pooled olid väga rahul. Nagu ma tänaseks olen internetis leitud ja loetud informatsiooni põhjal arusaanud vaevlevad tuhanded mehed pornost ja seda vaadates masturbeerimisest tekkinud seksuaalse kurnatuse ja erektsiooni häirete käes. Paljud mehed ei oska sellest probleemid arstile rääkida või ei julge ning seega jääb see arstile rääkimata ning nagu ka minu puhul tundub kõik muu olevat korras. Kuid erektsiooni probleemid jäävad ja kui neid Viagraga ravida nagu ka minule määrati, tundub see olevat tulekahju kustutamine bensiiniga. Kuna siis tundub enesele, et jääd Viagrast sõltuvusse ja ilma ei julge seksida või jääd ootama seda tugevat erektsiooni, mida rohi annab.
Olen leidnud lehe www.yourbrainonporn.com ja sellelt lugedes aru saanud, et porno puhul on tegemist keemilise sõltuvusega ajus, mida ajab takka dopamiin ja teised neurotransmitterid nagu seroteniin ja adrenaliin. Nii minu kui ka foorumites kirjutavate meeste sümptomid on täpselt samad. Erektsioon tekib pornot vaadates ja masturbeerides, kuid ei teki korralikult partneriga. Seega süsteem toimib korralikult, kuid mitte partneriga. Nii nagu internetis tervenenud pornosõltlased soovitavad, tuleks loobuda porno vaatamisest ja masturbeerimisest ja ka mingiks ajaks seksist, et aju dopamiini retseptorid saaksid taastuda ja dopamiini tundlikus taastuks. Olen seda ka proovinud ja tulemused on head ja seks partneriga on taastunud. Kuid nüüd pea probleem, nagu iga sõltlane, siis ka mina kipun libastuma vahest lihtsalt vaatad ja masturbeerid, kuna enesetunne on väga halb või lihtsalt tuleb tugev isu. Kui pornot vaatan või masturbeerin seda tehes, siis on varsti tagasi ka erektsiooni häired. Minu küsimus on kuidas sellest sõltuvusest ja sellest põhjustatud erektsiooni häiretest üle saada. Kas Teie poole pöördudes on võimalik teha kindlaks, kas kehas on dopamiini ja teiste neurotransmitterite puudus ja kas keha on seksuaalselt kurnatud? Kas Teie kui arsti arvates on võimalik taastuda sellest sõltuvusest ja erektsioonihäiretest, kui loobuda pornost, orgasmidest ja seksist pikemaks ajaks ja lasta ajul taastuda ja selle nii öelda mõnu süsteemidel? Kas ravimitega on võimalik kiirenda aju dopamiini retseptorite taastumist?
Tarvitan taastumiseks ka pidevalt tinki 30-45 mg päevas, D vitamiini, B-vit kompleksi, omega 3 rasvhappeid, magneesiumi 350-600 mg päevasja ja multivitamiine.

Lugupidamisega
K.I

Arst vastas:

Vladimir Vihljajev

dr Vladimir Vihljajev

Günekoloog

Meestekliinik Tallinnas

Tere! Teie probleem on selge ja kahjuks väga palju levinud (Teie ei ole üksi). Olete leidnud oma murele õige nimetus et just pornoSÕLTUVUS. Õige ka et kõige efektiivsem vahend selle vastu on aeg, tähendab et taastumiseks vajalik loobuda pornost ja masturbeerimist. Lubatud ainult seks oma partneriga. Muidugi Teie võite pöörduda meie kliinikusse, teostame vajalikud uuringud, vaid kardan et need muutused, mis toimuvad peaajus on väga peened ja tavaline veri analüüs need võib olla ei avasta.
Võtke edasi kõik need vitamiinid, mis ka aitab taastumisele. Soovitan ka pöörduda seksuoloogi-nõustajale (näiteks Mare Pruks või Meelis Sütt) kes ka võivad Teile aidata
Soovin edu Vladimir