kardan intiimset lähedust 25.02.04 / Seksuaalnõustaja

Külastaja küsib:

Olen 29 aastane naine. Pole suutnud kordagi meestega lähedasi suhteid luua. Kõikide meeste lähenemiskatsetele olen reageerinud totaalse närviminekuga- sisemiselt. Väliselt paistab, et olen "külm kala". Nii tõrjun oma hoiakuga kõik eemale. Ka naistega suhtlemisel ja meestega mitteintiimsel suhtlemisel esineb probleeme. Esmasel kohtumisel suudan inimestele väga positiivse mulje jätta ja ei pelga sugugi. Väga tihti suunatakse sõprade poolt, tööalaselt just mind uute inimestega n.ö. esimest positiivset silda looma, neis huvi äratama. Ka pöördutakse minu poole erinevate muredega (naised), et neid mulle kurta. Nad ütlevad, et olen hea kuulaja, lohutaja, sisendan rahu ja positiivsust. Väliselt ilmselt mõjungi väga rahuliku ja turvatunnet sisendava inimesena. Seda kinnitatakse mulle alatihti. Tegelikult olen väga ebakindel, kartlik, madala enesehinnanguga. Kui eelpool kirjeldatud esmane positiivse silla loomine on möödas, ei oska ma kuidagi edasi käituda. Muutun kartlikuks, mind valdab suhtlemiskramp. Inimesed, kes on sunnitud minuga pikemaajaliselt suhtlema või kellel jätkub kannatust, näevad, et saan sellest pikema aja möödudes üle. Aga seni pole ükski mees suutnud minu totra krambi möödumist ära oodata. Miks nad peaksidki, kui minu hirmunud keha ja krambis mõistus ütlevad- ära puutu, hoia eemale, sind ei vajata. Kuigi tegelikult vajatakse, vägagi. Hing igatseb nii väga enda kõrvale meespoolust. Kuidas küll kartust ületada?
Ette tänades...

Arst vastas:

Lemme Haldre

dr Lemme Haldre

Psühholoog-psühhoterapeut, kliiniline seksuoloog

Erakliinik Elite

Tere
Loen Teie kirjast, et tegemist on inimesega, kellel on kõik eeldused meeldiva partneri leidmiseks. Oskate luua kontakti, olete rahulik, positiivne ja hea kuulaja. Seega on Teis olemas omadused, mida teised inimesed suhtlemistreeningutel alles õppima hakkavad. Millegipärast kardate aga ennast edasi avada. Vahel on inimestel alateadlik hirm, et äkki ma polegi tegelikult nii kena, kui kõik arvavad. Mõnikord on selle taga lapsepõlves kogetud halvustamine või mõni muu ebameeldiv suhtlemiskogemus.
Arvan, et tekkinud probleemiga on võimalik toime tulla. Soovitaksin visiiti psühholoogi (psühhoteraapia erikoolitusega) juurde. Ilmselt sobiks Teile ka grupiteraapia, aga ma ei oska praegu ühtegi gruppi soovitada. Kujunenud krambist on võimalik vabaneda, aga ilmselt ei piisa kahest või paarist psühholoogi visiidist.
Kui elate Tartus, siis võite tulla ka minu vastuvõtule.
Tervitades Lemme Haldre