selg,põlved,puusad 28.10.04 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

Tere!Olen 49-aastane naine.Juba peaaegu 10 a. tagasi hakkasin tundma kubemes valusid.Magada ei saanud,ei selle,haigema kylje peal ja ka teise kylje peal.Kohe hakkas haiges puusas valu peale.Läks mõne aja möödudes yle,aga tuli ikka - jälle tagasi.Et õel oli olnud sama probleem,siis hakkasin kohe kahtlustama,et mulgi puusaliiges kulunud.Käisin arsti juures...soovitati diclofenakki .Kuni neid sõin,oli hea,aga muidu ikka valus.Väljakannatamatu see ei olnud.Arstide jutust sain aru,et ega midagi teha olegi - ealised muutused,kannata,liigurohkem ja ela edasi.Eks nii tegingi.Siis avastasin ise glykosamiini.Läks paari kuu jooksul palju paremaks.Sain ilma valuvaigistiteta hakkama.Aga vähehaaval läks jälle hullemaks.Puusale valus toetada ja valu ei olegi puusas,vaid seljas rohkem.On lisandunud põlvevalud.Põlved puusad nii kanged,et ei saa trepist yles-alla.Kõnnin nagu puuhobune.Diclofenak hakkab juba mao peale - kõrvetised tekkinud.Kui oleks vaid puusaliiges kulunud,siis oleks valu ehk vaid puusades ja kõndimisel,nagu oli õel.Aga hakkan kahtlustama,et mul ka midagi reumaatilist on lisandunud.Kas niisuguse põlvede häda vastu on mingit rohtu,või tuleb kannatada,kuni jalutuks jään.Liigese kulumise vastu olen abi saanud ravivõimlemisest,et edasi ei kuluks,aga just see kangus teeb muret.Ja veel on imelik,et kubemetes(nyyd juba mõlemis)on jube valus,kui põlvili kandadel istudes tahan pead maha panna(joogaharjutus,mida alati siiani vabalt teinud)Nagu midagi oleks seal ees,et kokku ei paindu ja tunnen,et see nagu ei oleks liigeseviga,et nagu mingi lihas,või kõõlus???Kuhu minna abi otsima ja kas yldse on mõtet...ostan ehk varuks ratastooli,sest kui ka kulunud liiges vahetatakse(mul alles 1. kulumisaste),siis põlved mind nagunii enam ei kanna.
Kaalu minu ea kohta eriti yle ei ole....73 kg.Võiksin ehk 3-4 kg alla võtta,kui see aitaks ,aga rohkem ei tahaks.Minu eas ei tule see välimusele kyll kasuks,sest lahja lehm ei ole veel hirv.Kiri sai kyll kole pessimistlik,tegelikult olen ma ikka elurõõmus inimene,vaatamata tõbedele.Ja kõndida ja kapata tahaks veel kangesti...aga valus,valus,kurivaim!!:):)Ilusat sygist,Teile ja tänan juba ette abi eest!

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!
73 kg on ikka pisut palju.
Suurte liigeste artroosi puhul on kaalul väga oluline osa.
Kõik kaebused sobivad puusaliigeste artroosiga ja pole välistatud, et artroos on ka põlvedes. Väga sageli kiirgub siiski puusast valu ka põlve.
Teie vaevused ei peagi olema sarnesed õe omadega. Puusaliigeste artroos võib anda väga erinevaid aistinguid.
Soovitan ikka pidevalt tarvitada glyamiini ja midagi Diclophenaci sarnast, mis ei põhjustaks aga maovaevusi. Valik on üsna lai ja teie arst oskab siin kindlasti nõu anada.