Reumatoidartriid 14.04.04 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

Aasta aega tagasi diagnoositi mul RA.Mul kadus jõud ja kõik liigesed hakkasid valutama(sõrmed ,küünarnukid ,õlad,puusad ,põlved,kontsad ja ka varbad)Arst kirjutas ravimiks PLAQUENIL tabletid.Tablettide infolehel oli kirjas,et ravim võib tekitada silma võrkkestas jäädavaid kahjustusi.Arst ütles,et kõik mis seal kirjas ei tasu tõepähe võtta.Täna käisin silmaarsti juures ja tema hoiatas mind selle rohu eest.Ma olen 34.a-ne ja ta ütles et ma võin nende rohtude pärast pensinile jäädes juba pime olla kui neid edasi tarvitan.Silma arst soovitas teisi alternatiivseid ravi meetoteid.Tahaksin teada mis need on ja kas mul on ikka RA.Uuringuid on mulle tehtud ainult vereproov,mis ei näidanud midagi ja röntken ei näitanud ka midagi.Reumatoloog ütles,et haigus on veel algstaadiumis.

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!
Plaquenil on kõige kergem nn.baasravim, mida reumatoloogias kasutatakse.
Plaquenil võib tema tarvitamise ajal vahel küll nägemisteravust vähendada, kuid see on mööduv nähtus. Kui ravi katkestatakse, siis ka nägemisprobleem möödub. Ma pole veel kohanud patsienti, kelle oleks mingi tõsine võrkkesta kahjustus tekkinud.... Muidugi, kui teil nägemisteravus on muutunud, on soovitav ravi katskestada ja asendada mõne muu preparaadiga. Millisega, seda otsustab teie reumatoloog.
Haiguse alguses ei näitagi röntgen midagi. Ka analüüsid võivad korras olla.
Kui teil on diagnoosi osas kahtlusi, siis paluge oma reumatologil teile täpselt kõik selgeks teha!