Sjõgreni sündroom 13.10.04 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

Tere
Tänan teid, Dr. Kati Otsa. Te olite antud olukorras ainuke, kellelt sain konkreetse vastuse ravimi võtmine lõpetada. Nüüd on naha kihelus ja lööve kadunud.
Kuna sjögreni tõve kohta on väga vähe materjali, tahaksin veel küsida.Mida tähendab proov SS-B positiivne? Milliseid muutusi organismis on toimunud? Kui ANA on negatiivne, kas see võib tähendada. et mu antikehad ei olegi mu enda sidekoe rakke hakanud hävitama? Või lihtsalt proov ei näita, kuna tarvitasin sel ajal Seretidet. Oli astma kahtlus, kuid tõenäoliselt on see mu haigusega seatud. Paljud sümtomid (silmad valusad, krooniline köha, suu kuivus,väikesed liigesed valutavad ja lihased ka) kinnitab diagnoosi. RF 29.
Ja veel. kas pean eluaeg, 10-20-30 a. rohtusid võtma.Olen oma vanuse kohta olnud suhteliselt terve, esimene raske haigus. Kuu aja Plaqueneli kasutamise järel hakkasid sümtomid vähenema. Ikka veel Kagu-Eestis oma reumatoloogile vastuvõttu oodates.
Tänades Elli

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!
Esiteks on vaja veenduda, kas Sjögreni t6bi siin on iseseisva haigusena v6i m6ne muu haiguse väljendus.
SS-B lahtiseletamine inimesele, kes pole p6hjalikult immunoloogiat 6ppinud, on liiga keeruline. Ta on ka yks inimese raku vastu suunatud autoantikeha. See, et ANA on negatiivne, ei muuda asja.
Ravi on t6esti eluaegne. Kui ravi ära jätate, syvenevad kohe symptomid ja nendega on raske elada. Teie reumatoloog asendab Plaguenili teise sobiva preparaadiga. Vajadusel lisab ta ka väikeses doosis hormoonpreparaati, mis annab hea tulemuse.