reumatoloogia 13.03.01 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

Olen 65 a naine. Töötan täiskohaga (rohkem istuv töö, ka arvutiga). Mul on luuhõrenemine, aegajalt ägenevad närvi- ja liigesepõletikud küll õlas, põlvedes, abaluude piirkonnas jm. Paremal labajalal suur varvas kõverdunud, võlvid lamendunud, viimasel ajal kõndimine väga valus (raviks Diclofenac - vabandan, kui nimetus ebatäpselt).Uus mure: labajalast ülespoole jalasääre osa paistes, ühes kohas püsiv punane laik sääre seesmisel poolel. Välimisel küljel aga nahk kuidagi kuiv, kare. On avaldatud arvamust, et on olnud veresoonte põletik ja laik on tagajärg. Või et on "roos". Või reumatoidartriit. Tegelikult on mul jalasäärte nahk (eriti alaosas) juba aastaid inetuvõitu - punasekirjud, ei kannata päikest. Aga ei ole olnud pidevalt paistes. Ma pole kunagi reumatoloogi juures käinud. Üldse

on mul arstide juures käimisega raskusi, kuna olen oma tööpostil üksi ja ei julge töölt puududa. Kas ma peaksin siiski pöörduma reumatoloogi poole? Aitäh, kui vastate.

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere

Jah, ma arvan, et Te peaksite pöörduma reumatoloogi poole.

Kui luuhõrenemine on kinnitust leidnud densitomeetrial ( saab mõõta Tartus, Pärnus, Tallinna Keskhaiglas), siis tuleb alustada adekvaatset ravi alates östrogeenasendusravist , kaltsiumist, D-vitamiinist kuni spetsiifiliste luu tihedust suurendavate preparaatideni. Kui luuhõrenemist mitte ravida, siis on väga suur oht luumurdude tekkeks - k.a. selgroolülide kompressioonmurd

( võib tekkida osteoporoosi e. luuhõrenemise puhul suht. kergelt!). Viimane põhjustab VÄGA vaevavat valu pikaks ajaks. Samuti on ravis oluline piisav füüsiline koormus, võimlemine.

Õlgade ja kaela valu võib olla iseseisvalt ( kas liigeseümbruse põletik või närvipõletik), tingituna näit. töö iseloomust.

Lööbe kohta jalal on raske ise nägemata midagi öelda. Kirjelduse järgi võib ta tõesti olla veresoonte põletikust tingitud lööbeelement. Selline veresoonte põletik ( vaskuliit) kaasneb sageli põletikuliste liigeshaigustega, eriti just reumatoidartriidi puhul (nn. reumatoidne vaskuliit). Arvestades, et Teil on hulgiliigesvalu, pole reumatoidartriit tõesti välistatud.

Arvetades iga, tuleb liigesvalu põhjusena kindlasti arvesse ka võimalik artroos.

Selleks, et Teid aidata, on vaja eelkõige kindlaks teha, mis haigusega

( haigustega) on tegemist ja seetõttu oleks tõesti vajalik pöörduda reumatoloogi poole.