liigesevedelik ei püsi liigeses 26.02.02 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

Minu 81 aastasel vanaemal koguneb liigesevedelik ühel jalal põlveõndlasse. Perearsti sõnul on tegemist liigese kulumisega. Operatsiooni vanaema ei taha, sest arvab, et see on rohkem vajalik noorematele inimestele. Ometi vanaema jalg valutab, ei lase öösiti magada, sureb.

Perearst ei ole eriarstile suunanud. Võtab ainult süstlaga vedelikku välja, kuid see ei too pikalt kergendust ja ka vajab vanaema neid protseduure üha tihemini. Minu loomult positiivne ja elurõõmus vanaema on valu tõttu väga muutunud, on kurb ja õnnetu.1) Kas on võimalik kuidagi aeglustada vedeliku kogunemist mõne ravimiga või mõnel muul moel+

2) Kas abi võiks olla nn põlvetoest, mida kasutavad sportlased? Elastikside toob küll kergendust, kuid nahk hakkab selle all kihelema. Kas põlvetoe määrab eriarst või saab selle käsimüügist osta?

3) Kas külmageeliga liigese jahutamisest võib kasu olla? Mida tuleks sel juhul silmaspidada?

4) Kas on olemas mõnda Ibuprofeniga sarnase toimega valuvaigistit? Nimetatu aitab küll valu puhul, kuid hakkab vanaemal maos häda tegema. Arsti määratud määrded panevad naha väljakannatamatult tulitama.

5) Kas oleks mõtet abi otsida eriarstilt ja valuhaiglast või tuleb tõesti selle haiguse leevendamisega toime perearst.Tänan!

Heli

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!

Tegemist on nn. Bakeri tsüstiga, mis tal on tekkinud põlveliigese artroosi foonil. Ravi ON operatiivne. Ühel hetkel enam konservatiivne ravi ei aita, tsüst puruneb ja tsüstis olev vedelik valgub säärelihaste vahele. Siis on ravida juba palju keerulisem. Vanus pole küll siin määraja. Antud operatsioon ei ole midagi nii keerulist ja rasket, mille puhul vanus segaks. Pöörduge palun ortopeedi poole.

Üldiselt elastikside võib teatud efekti omada, kuid samas võib ka halvendada verevarustust sidemest allpool. Pidev ravimite tarvitamine ( antud juhul mittehormonaalsed põletikuvastased ravimid -s.h Ibuprofen) mõjuks tervisele väga halvasti. Külmageel ei aita. Veelkord - pöörduge ortopeedi poole!

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Reumatoloogia

valu suures varbas

23.a. naine. Pikemat aega on valu suures varbas. Nüüd kui hakkasin trennis käima, läks asi päris hulluks: varvas ja labajalg läksid paiste, sinakaslillat värvust ja ääretult valus.
Perearst käskis ...

Vastas dr Kati Otsa

Tere!
Kas Rö-pilt on tehtud? Kas analüüse on tehtud? Kui valu ja turse püsivad, siis tuleb kohe reumatoloogi poole pöörduda.

Loe edasi

valutav põlv

tere, kukkusin jalgrattaga 1,5 kuud tagasi, vasak põlv sai piisavalt põrutada.põlv jäi valusaks,nädalapäevad hiljem tundsin valulikkust põlveõndlas, põlvele ei saa toetuda, valus on, on ka paistes, eriti ...

Vastas dr Kati Otsa

Tere!
Jah, seal ilmselt on kas "vesi" või veri. Pöörduge palun traumatoloogi poole.

Loe edasi

RA

Tere!
Mind huvitab, kas RA kahjustuse süvenemisel ( aastatega), ka liigesvalud süvenevad? Olen põdenud 1 aasta (ilma valuvaigistiteta) valu tekib vaid enne vihmasadu ja läheb kiiresti üle. Väiksed ...

Vastas dr Kati Otsa

Tere!
Turse näitab, et põletik kestab, on aktiivne. Põletiku püsides liigeses tekivad ka muutused rutem.
Valu on väga individuaalne. Tavaliselt ei valuta kauakestnud haigus rohkem, kuid see ...

Loe edasi

N õelravi

Tere!
Kas nõelravi aitab või on kasulik teha, kui siis mitu korda, Caxrolthris dif kil(incip) Periartchrylis h scipil......(nii palju lugesin arstí kõekirjast)st õlas-selle liigeses oleva põletiku- ...

Vastas dr Kati Otsa

Tere!

Periarthritis humeroscapularis......
Nõelravi võiks olla üks abistav meetod. Olulisem on korralik igapäevane võimlemine ja vajadusel ka süsti tegemine õlga. Aitab väga hästi!

Loe edasi

õlavalud(täiendav)

Tänan ammendava vastuse eest!
Hakkan siis ootama suhkrutõbe, mida õnneks seni veel pole.:) Igatahes tean oma valvsust selles osas tõsta ja hakata veresuhkrut kontrollima.
Kogu kompleksse ravi ...

Vastas dr Kati Otsa

Tänan!

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi