Reaktiivne artriit 08.10.01 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

Diagnoosimata klamüüdia tõttu (nii suguhaigus, kui ka kopsuklamüüdia ) haigestusin reaktiivsesse artriiti. Günekoloogiliselt käisin korrapäraselt 2 korda aastas kontrollis - kõik proovid korras!!! Nüüd on tulemus käes! Kas see on normaalne, et sellest paranemine võtab aega ligi pool aastat? Nüüd pool aasat hiljem tunnen, et tervis on päris hea? Miks selline haigus nii kaua paraneb tänepäeva meditsiini võimaluste juures või ei saanud ma lihtsalt õiget ravi? Nüüd kuulsin ühte hirmutavat tõde - nimelt see haigus pidavat hakkama korduma? Kui suur on see protsent kordumiseks? Olen 25 a sünnitanud naine ja veel ühte poolaastat sandina ma enam üle ei elaks? Mida ma tegema pean, et see ei korduks?

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!

Reaktiivne artriit võib kesta mitmeid aastaid ja pole ka välistatud, et reaktiivse artriidi foonil algab tõeline eluaegne krooniline deformeeriv liigespõletik - reumatoidartriit. Ravi peab olema väga järjekindel. Tõesti, kergemate vormide puhul aitab vahel 6 kuu pikkusest ravikuurist. Samas on ka väga raske kuluga haigusjuhte, mis alluvad ka kõige kaasaegsemale ravile väga halvasti.

Haiguse kulg sõltub suuresti organismi enda immuunsüsteemist.

Ilmselt ei saa siin rääkida haiguse kordumisest ( võimalik ainult uue infektsiooni puhul -näit. Chlamydia uuesti, yersinioos, düsenteeria, salmonelloos

j.t.), vaid haiguse võimalikust ägenemisest. Kui Teil veel ravi käib, siis soovitan olla ravimite tarvitamisel väga korrekne ja jälgida oma raviarsti korraldusi. Samuti on soovitav püüda vältida infektsioone, mis põhjustavad reakt. artriidi vallandumise.