Luupus? 10.01.05 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Mis haigus on luupus? Kas sellega on võimalik´normaalselt elama?

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!
Luupus on autoimmuunne süsteemne sidekoehaigus. Tüüpiline reumatoloogiline haigus. Põevad peamiselt naised ja haigestumine toimub just fertiilses eas. Kulg võib olla vägagi varieeruv. On palju kergeid juhte, mis ei takista üldse normaalset elu ja on olemas kuluvariante, mille puhul eluiga jääb lühikeseks.
Luupuse puhul võivad haigestuda väga mitmed organsüsteemid. Tõsist prognoosi märgib neerude haigestumine ja neerupuudulikkuse teke. Samuti on ohtlik peaaju ja südame haigestumine. Kui on aga haaratud ainult nahk ja liigesed, siis on prognoos üldiselt hea.
Luupus on väga keeruline haigus ja seda siin paari sõnaga lahti ei seleta.
Kui loete inglise keelt, siis internet on täis patsiendilugemist. Otsisõna "lupus" ükskõik kust suurest otsingumootorist.