luupus? 18.10.04 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

Tere,
mees 33 a.
Lapsena diagnoositud neurodermatiit, on ka allergik.
2. aastat tagasi hakkasid tekkima jalgadele sügelevad, veritsevad lapid. Arenesid edasi kätele. Umbes 3 kuud tagasi lisandus mädane põletik kahjustatud kohtadele ja kõrge palavik. Esmalt diagnoositi safülokoki infektsioon. Kirjutati antibiootikum Tarivid. Kuna nädal peale esimest kuuri haigusnähud taastusid, sai teise kuuri veel. Ikkagi tuli kõik tagasi. Järgmiseks kirjutati välja Doxy-M. Esimene tablett juba tekitas kohutava allergia, silmad läksid punaseks. Järgmiseks kirjutas nahaarst välja penitsiliini põhise antibiootikumi ja salvi Fusicort. Diagnoosi pole. Selle antibiootikumi kuuriga nahapõletik taandus ja ka paranesid "lapid" nahal ning kadus palavik. Nüüd on möödas 2 nädalat ja jällegi on uued mädased kolded kätele ja jalgadele tekkinud ning on ka väike palavik. Lisandunud on tihedad peavalud ja liigesevalud (eriti valulik on üks koht selgrool kaela ja selja "ühenduskohal") ning tohutu väsimus. On ka selline nähtus, et kui järsult pead pöörata, tuleb "pilt" tükk aega hiljem järele.
Kas pea- ja liigesevalud võivad olla seotud selle diagnoosimata haigusega või on need tekkinud suurtest antibiootikumide kogusest? Kas võib olla tegu luupusega? Millise arsti poole peaks veel pöörduma.
Murelik abikaasa.

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!
Luupuslööve ei allu antibakteriaalsele ravile. Pigem on tegu ikka mingi kindla nahamädanikuga (soovitav veel tekitajat määrata haavasekreedist).
Meestel on luupust harva, suhe naiste haigestumisega on 9/1 naiste kasuks.
Siiski peaks siin ka üldised immuunsüsteemi seisundit kajastavad analüüsid ära tegema. Alustab sellega perearst ja vajadusel suunab edasi eriarstile(ebaselgete nahaprobleemidega tegelevad reumatoloogid küll)