Uued ravimid 12.10.04 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

Tere,
küsimus niisugune.Lugesin hiljuti ajalehest,et nüüd on olemas uued ravimid osteoporoosi raviks:bifosfonaadid,kaltsitoniin ja uued hormoonasendusravi vormid,millel on minimaalselt kõrvaltoimeid - selektiivsed östrogeenretseptori modulaatorid (SERM). Viimase tensitomeetria alusel on mu luude seisund piiripealne (mõõdeti labajalast). Missugused on need uued hormoonravimid,kes neid määrab,perearst,reumatoloog või günekoloog.
Olen 66.a.naine,kasutanud Activellet ca 6 aastat,kuid paistab,et sellest hakkab väheseks jääma.Tarvitan ka astmaravimit Flixotide,milles vist on kortikosteroide (üle aasta tarvitatud).
Mida tuleks ette võtta?
Ette tänades ja tervitades Anne.

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!
Kõik teie poolt nimetatud ravimivormid ei ole uued, vaid mitmeid aastaid ka Eesti turul saadaval.
Millistest uutest hormoonravimitest on jutt - jääb selgusetuks. SERM ei ole hormonaalne ravim. Kaltsitoniin on hormonaalne, kuid mitte uus meie turul.
Activelle on selgelt hormoonravim ja kõrvaltoimeid arvestades soovitaks asendada selle ravimi SERM-ga. Lisaks võiks võtta kaltsiumi + D-vitamiini ja bifosfonaati. Luu tervise seisukohalt on väga oluline ka piisav füüsiline aktiivsus.
Flixotide on lokaalse(bronhide limaskest) toimega ja luu tervist oluliselt ei mõjuta.