Fibromüalgia 09.10.04 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

Tere, olen 60aastane naine, minu haiguseks diagnoositi fibromüalgia. Sooviksin täpsemalt teada, mida selline diagnoos tähendab ja millest selline haigus on põhjustatud. Kas ja kuidas seda haigust on võimalik ravida?

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!

See on pikem jutt ja alati on soovitav oma arsti k2est uut diagnoosi kuuldes v2ga p6hjalik seletus v6tta.
Fibromyalgia puhul on tegemist laialdase valusyndroomiga. Patsiendil on k6ik kohad valusad. On olemas kindlad FM (fibromyalgia) valupunktid, mida katsudes patsiendil on 22rmiselt valus. FM puhul esinvad v2ljendunud uneh2ired. Patsiendi on pidevad valud, kuid analyysid tavaliselt midagi ei n2ita.
FM -t on ysna raske ka ravida. Eelk6ige on vaja reguleerida oma unerezhiimi. Kui uni on korralik , siis see loob ka eelduse paraneda. Lisaks tuleb v6tta valuvaigisteid ning v2ga oluline on ravikehakultuur (spetsiifiline!).
Tihti on FM puhul tegu ka varjatud depressiooniga - ehk inimene sygaval sisemuses ei ole rahul oma eluga.