Enbrel 27.09.04 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

tere, lugupeetud doktor Otsa!
olen 22 aastat vana, naine, kaalun 60 kg.
6 aasat põen nahapsoriaasi, 2 aastat psoriaatilist artriiti (esimesed sümptomid 2 aastat tagasi, diagnoos 6 kuud tagasi).
Artriidi diagnoosimise päevaks olid mul ägedad valud (peaaegu ei saanud käia, NSAIDid ei aitanud) suures varvas (viinervarvas) paremal, puusaliigeses vasakul, sakraalpirkonnas, Ahilluse kõõluses vasakul, teises varvas vasakul, roiete rinnakule kinnitumiskohtades, vasakus põlves. Kuid röntgenoloogiliselt oli mul mu arsti sõnade järgi ainult plantaarfasciit, puusaliigese vähene subkondraalne scleroos, põletiku vähesed tunnused varva liigeses ning objektiivselt vaid kõõluse piirkonnas turse ning varva vähene turse. Kuid valud olid äärmiselt tugevad. Seetõõtu määras mu arst 10 mg metotrexaati/nädalas, mida olen võtnud siiamaani (6 kuud.)
Õnneks valud ja liigeste tursed on kadunud, kuid sel sügisel läks vasakul kolmes varvas paistesse, aeg ajalt valutab. Ma kardan, et vaatamata ravile artriit retsidiveerub ja ma jälle saan lamavakshaigeks.
Nahapsoriaas on mul ka natuke paremaks läoinud, aga kahjuks vaid NATUKENE. Olen noor ja ilus, ja nahapsoriaas on mu jaoks hiidsuur probleem.
Mu vend, kes elab Ameerikas, soovib , et ma prooviksin Enbrel`i (selleks raha saame leida).
Minu küsimus:
kas minu kokreetsel juhul on mõttet seda ravimit võtta?
palju maksaks mulle ravikuur ?
kas ravimfirma poolt pakkutav 20%-ne soodustus on ainult rasketele haigetele, või saaksin seda ka saada?
kas USAst ostes oleks see odavam? Kuj ja, siis tõenäoliselt peab seal retsepti esitama: kas meie retseptid seal kehtivad?

Ettetänades,
S.M.Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!
Ma ei tea, millised on haiguse aktiivsuse näitajad.
Enbrel on näidustatud väga kõrga põletikulise aktiivsusega kulgeva haiguse puhul, mil tavapreparaadid ei aita. Ma saan aru, et Trexan on andnud hea efekti. See, et haigus aeg-ajalt ägeneb, on tavaline. Tegemist on eluaegse haigusega. Arvan, et Trexani doos on liiga väike. Psoriaasi puhul peaks ta olema 15 - 20 mg nädalas. Kui tekkivad aeg-ajalt üksikute liigeste tursed/valu, siis peab neid liigeseid kohe süstima. See võtab võimsalt ja kiiresti alla lokaalse põletikuprotsessi ja liiges ei saa kahjustatud.
Ma tõttöelda ei tea, kas ravimifirma 20% soodustus veel kehtib. Eesti turg pole just ahvatlev olnud... Aasta maksab umbes 120000EEK ja nii iga aasta. Ravimit katkestada ei saa, sest haigus ägeneb kohe.
USA-s meie retseptid ei kehti ja ravim odavam pole.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Reumatoloogia

JRA

Tere.
Meil on 5a. poeg, kes haigestus 1a.JRA-sse hiljem lisandus psoriaas.Raviks saab Plaquenil 100mg päevas ja Trexan 7,5mg nädalas.Umbes 3a andsime rohtu karralikult ,nüüd ,kui tal parem on, ei ...

Vastas dr Kati Otsa

Tere!
Baasravi ikka täielikult katkestada ei tohiks. Sel juhul ei ole midagi, mis hoiaks saavutatud raviefekti ja haigus ägeneb varem. Kui Trexani ära jätsite, siis Plaquenili võiks ikka võtta. ...

Loe edasi

juveniilne reumatoidartriit

tere,

Pöördun teie poole paari küsimusega. Ehk oskate ise vastata või suunata.

Olete ehk teadlik, palju maksab Remicade aastane ravi Eestis nii 50 kg kaaluva üle 20 aasta vanuse ...

Vastas dr Kati Otsa

Tere!
Väga asjalik pöördumine!
Nii Remicade kui ka Enbrel on mõlemad Eesti turul olemas, kuid kahjuks ei kuulu Haigekassa poolt soodusravimite nimekirja. Eestis saab hetkel 2 patsienti Remicadet ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi