sõlmjas erüteem 22.09.04 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

Minu 16 aastasel tütrel tekkisid k.a.augustikuu alguses jalasäärtele punetavd laigud. Kuna ta läks reisile, siis arsti poole pöördumine viibis. 01.09.suunas nahaarst ta haiglasse uuringutele reuma kahtlusega. Haiglas vastuvõtul arvas arst ka algul, et tegemist võib olla mõne reuma vormiga. Täielik veeanalüüs ja muud uuringud aga reumat ei näidanud. Täielik vereanalüüs pidi näitama, et kõik on korras. Veidi kõrge (10) oli settereaktsioon. Mõne päevaga läks haiglas punetus üle. Diagnoosiks pandi nodoosne e sõlmjas erüteem. Haiguse põhjust raviarst öelda ei osanud, üheks põhjuseks võivat olla viirushaigused. Ei ole aga aru saanud, et tütar enne haigusnähtude ilmnemist haige oleks olnud. Ta on olnud küllaltki terve, külmetushaigusi põeb harva, erilist väsimust või muud halba enesetunnet ei ole olnud. 21.09. tekkisid jälle jalgadele mõned punetavd laigud. Pöördusime perearsti poole, kes suunas tütre reumatoloogi juurde, kuhu saime aja 2. oktoobriks. Kui võimalik selgitage mulle täpsemalt sõlmja erüteemi põhjusi ja olemust. Millised põhjused sellel veel peale reuma ja viirushaiguste võivad alla. Milliseid analüüse peaks tegema, et saaks põhjused teada. Eriti tahaks teada saada seda, et tegemist ei ole mõne pahaloomulise põhjusega.

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!
Sõlmjas erüteem võib olla ka iseseivalt. Sageli on ta siiski mingi muu haiguse üheks sümptoomiks. Sagedaseim põhjus reumatoloogias on sarkoidoos. Sel puhul tuleks kindlasti teha kopsuröntgen. Sarkoidoos on päris hästi ravitav haigus, kui ravida algstaadiumis.
Nodoosne erüteem võib kaasneda ja põletikuliste mandlite, raseduse, muude põletike puhul . Näit.erinevaid viirusinfektsioone põeme me sageli ilma seda ise teadmata ja viirushaigus ei võrdu külmetushaigusega. On palju muid viirushaigusi.
Üldiselt nodoosne erüteem allub ravile väga hästi.
Nodoosne erüteem võib ka kaasneda pahaloomulise haigusega, kuid selles vanuses väga ebatõenäone.