Anküloseeriv spondüliit 31.08.04 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

Tere!!!
Olen 30 aastane naisterahvas.Mul on juba pikemat aega ,kuskil 4 aastat olnud väike palavik,keskmiselt 37,3 ja kõrge veresete.Olen teinud mitmesuguseid uuringuid ja nyyd kuskil kuu aega tagasi avastati ,et mul on anküloseeriv spondüliit(röntgenpiltide põhjal).Arst määras mulle Salazopyrini tabletid,võtsin neid 2 nädalat,kuid palavik püsis ja esinesid kõrvalnähud(kuiv köha,sügelus).Veresete langes 52-lt 44-le.Arsti soovitusel määrati mulle Trexani tabletid,võtsin neid esimest korda 5 päeva tagasi.Esimesel päeval tõusis palavik 38-ni.Nyyd on õhtuti 37,3 ja püsib pidev väsimus,nõrk seljavalu,uimasus.Paistab,et ka need tabletid ei suuda mind aidata.Kas te oskaksite mulle eelneva jutu põhjal soovitada mõnda muud efektiivsemat ravimit anküloseeriva spondüliidi vastu või on selleks vaja teha eriuuringuid??Olen internetist uurinud oma haiguse kohta ja leidsin ravimi nimega Napratec ( http://www.netdoctor.co.uk/medicines/100001787.html ),kas teil on olnud selle ravimiga kokkupuudet??

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!
Pidev väike palavik viitab eelkõige sellele, et kuskil on krooniline põletikukolle.
Tavalisim näide on krooniline kurgumandlite põletik. Krooniline püsiv põletikukolle vallandab ka sellise haiguse nagu anküloseeruv spondüliit. Ka see, et Trexan tõstab palavikku kinnitab ( ägestab põletikku) eelnevat.
Salazopyrini toimet tuleb oodata vähemalt 2 kuud, enne kui anda hinnangut ravi efektiivsusele. Sama lugu on Trexaniga. Spondüliiti hakkab ta mõjutama alles 4.-ravinädalal.
Eelkõige aga tuleks siin tegeleda põletikukolde otsimisega(kurk, hambad, nina kõrvalkoopad jne)
Naprateci meil ei ole, kuid arvan, et tegu on Naproxeniga, mida kasutatakse reumatoloogiliste haiguste puhul laialdaselt. Ta on põletiku- ja valuvastase toimega mittehormonaalne preparaat, kuid ta ei asenda ei Salazopüriini ega ka Trexani. Edukaks raviks neid ravimeid kombineeritakse omavahel.