psoriaatiline artriit 30.07.04 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

tere dr Otsa!
olen 24 aastane ja mul on diagnoositud 4 aastat tagasi psoriaatiline artriit. psoriaas diagnoositi 13 a tagasi. minu küsimus seisneb selles, et kas seda liigesehaigust on ka võimalik ravida nii, et see ei süveneks ega haaraks enda alla uusi liigeseid. hüppeliiges on paistes, valutab, "viiner varbad", üks sõrm on kõver (sirutades ei lähe sirgeks), varem oli see ka kõvasti paistes, aga paistetus on kadunud, varvastel mitte, muret teevad ka lõualuud, mis valutavad ja ei avane rohkem kui 3 cm. arvati, et lõualuud teevad valu liiga sügava hambumuse pärast ja pandi breketid. kardan kõige rohkem, et mu haigus lõpeb invaliidsusega, kui nii edasi jätkub. praegu on raviks trexan.

lugupidamisega murelik neiu

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!
Psoriaatiline liigespõletik on üldiselt progresseeruva iseloomuga küll.
Samas on ta kulg individuaalselt väga varieeruv. Kellel kiirelt progresseeruv, kellel ei progresseeru oluliselt üldse.
Trexan on valikravim ja ta doos peaks olema korralik. Psoriaasi ravitakse ikka doosidega 15 mg nädalas ja üle selle. Nn. uued imeravimid - "bioloogilised preparaadid" aitavad lisaks RA-le ka psoriaatilise artriidi puhul vägagi hästi, kuid Eesti patsientidele pole see ravi kättesaadav hinna tõttu. Loodame, et tulevikus haigekassa kompenseerib kaasaegse efektiivse ravi.