reumatoidartriit 28.05.04 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

Olen 23. aastane naine. RA lõi välja ootamatult 3,5 aastat tagasi. Selle haiguseaja jooksul ei ole mul 3 aastat mingisuguseid valusid olnud. Nüüd aga lõi valu randmetes taas välja. Arst määras Trexani ravi lisaks Plaquenilile.
Mul on selline küsimus, et miks te siin pidevalt rõhutate inimestele, et RA on ravimatu haigus ning me peame elu lõpuni tablette võtma?
Mina olen siiani olnud positiivne ning see 3aastane valuvaba periood lubas mul teha kõike, mida tahtsin (ehk siis käisin jõusaalis, jooksin, hüppasin, jne...), ainult nüüd haiguse ägenedes ma loomulikult koorman liigeseid minimaalselt. Mõtlen ikka, et see ägenemisperiood möödub ning teatud hetkel ma ei pea enam rohtu ka võtma, saan jälle jõusaalis käia ja aeroobikas ka. Et see kõik on ajutine ja ma saan elada normaalset elu. Nüüd aga lugesin siin teie vastuseid ja läksin täitsa paanikasse. Kas tõesti on siis nii õunde see haigus, et inimesed invaliidistuvad, saavad kasutatavatest ravimitest veel igasugu haigusi lisaks ning ongi totaalselt haiged inimesed elu lõpuni?
Kas ma siis ei saagi kunagi enam elus minna aeroobikasse?
Mingis reumatoloogia raamatus oli veel selline lause: 50% haigetest jääb 5-10 aasta jooksul invaliidiks, 90% 20 aasta jooksul.
Kas te teate, on see tõesti tõsi?

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!
Tõeline RA on oma algusest peale krooniline, eluaegne haigus. On ka muid tüüpi liigespõletikke, mis tõesti ka paranevad. Vahel ei osutu RA diagnoos õigeks, sest haiguse alguses on tihti väga raske vahet teha erinevatel liigespõletikel.
RA võib kulgeda väga erinevalt. Võib olla pidevalt aktiivne põletik ja võib ka kulgeda remissioonidega ( ehk pikkade vaibeperioodidega). On olemas kerge kuluga RA-d ( ei invaliidistu) kuni väga raske kuluga RA-ni ( 5 % kõigist juhtudest, kus haigus on fataalne umb. 10 aastaga). Üldiselt on siiski tegemist aeglaselt progresseeruva haigusega, kus isegi kui analüüsid on korras, toimuvad pidevad muutused liigestes ikkagi. Ja et seda pidurdada, ongi vaja pidevalt ravimeid võtta. Ravi on eluaegne.. Ravimitööstus areneb väga kiiresti ja turule tuleb aina efektiivsemaid ravimeid. Seega ka prognoos haiguse osas paraneb tunduvalt.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Reumatoloogia

Reumatoloogia(polüartriit)

Mul on polüartriit kätes ja jalgades. Kas see on reumaatiline haigus? Milline on prognoos? Kas/kuidas ravida saab? Kas jään vigaseks?

Vastas dr Kati Otsa

Tere!
Polüartriit tähendab paljude liigeste põletikku ( hulgiliigespõletik).
Tavaliselt on reumaatiline. Prognoos sõltub sellest, mis tüüpi see põletik on.
(reumatoidartriit, reaktiivne ...

Loe edasi

artriit

Tere!
Olen 19 aastane ja mul diagnoositi oligoartriit. Mis haigus see täpsemalt on? On see ravitav?
Aitäh

Vastas dr Kati Otsa

Tere!
Oligo tähendab "mõned v. vähesed", artriit tähendab "liigespõletik"
Seega on see väheste liigeste põletik ( erinevalt hulgiliigestepõletikust - polüartriit ja ühe liigese põletikust - ...

Loe edasi

liigeste haigused

Tere!
Mis võib olla ajendiks,et ümberkaudsetel kaaskodanikel nõnda palju liigesehaigusi esineb,et seda pole enne kuuldud ega nähtud?

Vastas dr Kati Otsa

Tere!
:)
On küll kuuldud ja nähtud. Meie liigeshaiguste esinemissagedus ei erine muust maailmast. Ainult, et mida põhja poole, seda hullemini haigus kulgeb ja rohkem liigeseid "lõhub" ( reumatoidartriit)

Loe edasi

artriit

Kas artriit on eluaegne haigus?

Vastas dr Kati Otsa

Tere!
Artriit=liigespõletik
Liigespõletikke on väga erinevaid vorme.
Näiteks reumatoidartriit, psoriaatiline artriit, spondülartriit jm. on eluaegsed haigused.
Samas mitmed reaktiivsed ...

Loe edasi

reumatoidartriit

Kas ravimid SANDIMMUN ja TREXAN on sarnase toimega? Milline on nende toime reumatidartriidile? Ette tänades teadmishimuline .

Vastas dr Kati Otsa

Tere!

Mõlemad ravimid on nn. baasravimid ehk haigust modifitseerivad ravimid. Nad mõjutavad immuunsüsteemi nii, et viimane ei oleks iseenese suhtes nii agressiivne(mida ta reumaatiliste haiguste ...

Loe edasi

reumatoidartriit

Olen 48 aastane ja mul seisab ees mõlema põlve op. Kui suur on tõenäosus uuesti normaalselt liikuma saada. Kaalun 102 kg. ja liikumatuse tõttu kaal ei taha alaneda. Mis teha, andke nõu ja mis mind ees ...

Vastas dr Kati Otsa

sellele küsimusele ma vastasin eespool.

Loe edasi

RA

kas reumatoidartriit tekitab igaljuhul deformatsioone ( et küsimus on ainult ajas ja ulatuses) või on ka selliseid vorme ja juhte , mille puhul liigestes muutusi ei teki?
karin 25

Vastas dr Kati Otsa

Tere!
Tõeline reumatoidartriit tekitab igal juhul muutusi liigestes. On lihtsalt väga erinevaid haiguse kulu variante. On agressiivseid ja ka väga aeglase progressiooniga haigusjuhte. Aeglase ja ...

Loe edasi

reumatoidartriit ja rasestumine

Tere,
olen 25 aastane naine, reumatoidartriit diagnoositi 5 aastat tagasi.Kuna haigus on progresseeruva kuluga,tahaksin hakata laste peale mõtlema.Mulle öeldi,et kui laste saamine edasi lükata,siis ...

Vastas dr Kati Otsa

Tere!
Reumatoidartriit raseduse ajal reeglina leevendub tunduvalt, kuid peale sünnitust ägeneb taas. Haiguse pärast küll laps defektiga ei sünni. Lihtsalt osasid ravimeid ei või tarvitada raseduse ...

Loe edasi

juveniilne reumatoidartriit

Tere!
Minu sõbrannal (21.a.) diagnoositi eelmise aasta novembris haiglas olles juveniilne reumatoidartriit. Praegu on juba veebruar, kuid ta ei saa ikka veel korralikult kõndida (põlved on veel ...

Vastas dr Kati Otsa

Tere!
Kindlasti on Teie sõbrannale selgitatud, et see on haigus kogu eluks ja tervenemist ei toimu. Raviga on võimalik haiguse progressiooni pidurdada.
Kui ta alluks hästi ravile, siis on võimalik ...

Loe edasi

reumatoidartriit

lugu selline, et 13 a poiss,juba 3 aastad on haige ,ravi saab , aga tal on pidev väsimus, nõrgus, isutus, tahaks , et läheks trenni, et natukesegi tugevamaks oleks saanud, aga tema ei taha (või ei jaksa ...

Vastas dr Kati Otsa

Tere!
Kirjast ei selgu kahjuks, mis haigust poiss põeb ja millist ravi saab.

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi