Kas reumaatiline valu? 17.03.04 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

Tere
Olen 19 aastane neiu. Detsembris jäin kopsupõletikku, mis vältas jaanuari lõpuni. Ilmselt kopsupõletiku tagajärjel tekkis südamelihase kahjustus. (Südamelihase ägedat põletikku ei diagnoositud, kuid muutused olid olemas ehhos.) Viimati oli ehho korras ja põletikunäitajaid ka veres polnud. Kuid nüüd on mure jalgadega: pärastlõunal hakkavad valutama ja muutuvad raskeks ja vahel esineb ka sõrmeotsa suuruseid valgeid laike jalgadel, eriti jalgade sisekülgedel ja põlvede piirkonnas. Valu oleks justkui igal pool - puusades, põlvedes, sääremarjades. See on kestnud nüüd juba umbes kuu. Palavik on ka sellest saadik kui kopsupõletik oli püsinud koguaeg 37,3. Veresete oli normis, C reaktiivset valku ei leiud, monotsüütide ja lümfotsüütide näit oli piiri peal. Perearst käskis võtta valuvaigisteid; oodata ja vaadata. Aga ma olen kohutavalt mures: püsivad palavikd ja valud ja laigud jalgadel ja nõrkus. Olen kuulnud, et sellised tõsised haigused nagu luupus ja mõned reuma vormid kulgevad ka lihasvaludega. Kas minu puhul võib olla tegemist mõne sellise haigusega? Või on probleem psühholoogiline, neuroogiline? Millise arsti vastuvõtule peaksin pöörduma?
Ette tänades muretsev neiu

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!
Kopsupõletik jätab sageli pikemat aega kestva subfebriliteedi ( väike palavik), mis aja jooksul möödub. Jalgade valu kohta on raske midagi konkreetset öelda.
Valged laigud jalgadel ei pruugi midagi tähendada. Siiski soovitan ma teha põhjalikumad reumatoloogilised uuringud, sest kaebused on ju olemas.
Enne tuleb ikka objektiivsed põhjused välja lülitada ja seejärel hakata mõtlema psüühikale ( asteniseerumine peale pikka põdemist näiteks)