Sõrmed jäävad "lukku" 13.03.01 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

TERE,dr.Otsa!

Olen 51-aastane tartlanna.Umbes 10 aastat tagasi hakkasid käe keskmised sõrmed lukku jääma,kui ma midagi haarasin või muidu käe rusikasse pigistasin.Käed ei sure,ei valuta ega ole muid probleeme.Ainult vereproov on küll kogu aeg korrast ära(sete on ca 50)Aga üldiselt tunnen end hästi.Kuus aastat tagasi sattusin reumatoloogi vastuvõtule ja mind saadeti haiglasse.Eks ikka vereproovi pärast.Seal koos tõeliselt haigete inimestega olles tuli päris hirm naha vahele.Ja veel tohtri ärevakstegevad sõnad,et asi on hull,tuleb kohe kõvasti ravima hakata.Tulin haiglast ära.Ma ju ei tunne end haigena!Ei tunne siiani.Ja siiani ei ole midagi halvemuse poole läinud.Nüüd olengi selline isepäine tohtritest eemalehoidev inimene.Ei taha kuulda suhtumist-selline vereproov ja ikka veel elab.

On ka Teie praktikas selliseid juhtumeid ette tulnud,et patsienti oleks nagu vaja ravida,aga ise ta tunneb end tervena. Kas ikka oleks vaja ravida?

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere,

Sõrmede "lukku minemist" ( s.t. kui peale sõrme kõverdamist ei saa teda enam hästi sirgeks) saab edukalt ravida glükokortikoidi süstiga kõõlustuppe

( mitte kõõlusesse!!!). Tavaliselt juba süstijärgsel päeval on sõrme funktsioon taastunud. Samas selline probleem võib mõne aja möödudes korduda ning sel juhul on vajalik uuesti süstida.

Selline " sõrmede lukkuminek" võib olla iseseisev, kuid väga sageli kaasneb põletikuliste liigeshaigustega, sest põletikust on tihti haaratud ka kõõlused.

Kui reumatoloog kahtlustas Teil reumatoloogilist haigust, siis oli seal kindlasti lisaks kiirenenud settereaktsioonile ka muid nihkeid analüüsides. Kahjuks ei selgu see Teie kirjast. Kiirenenud settereaktsioon üksi on väga ebaspetsiifiline ja võib esineda väga erinevate haiguste puhul.

Jah, tuleb ette juhtumeid, kus analüüsid on väga halvad, kuid patsiendil kaebused puuduvad. Kas sellisel puhul ravida või mitte on juba tunduvalt keerulisem meditsiinile probleem, millele siin ühest vastust anda ei saa.