Tugevad kaelavalud, milles asi? Mida teha? 12.06.01 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

Lp doktor,

olen 31-aastane, istuva (arvuti) tööviisiga naine. Midagi äkilist sporti ei tee, ainult natuke venitust ja toonust, tantsides meeldib küll pead loopida. :) Tööl puhub madala kapi otsas ventilaator, üle minu pea. Aknad ei käi lahti üldse. Peale selle, et silmad kippusid tuule tõttu kuivama, ei olnud häda midagi. Neli päeva tagasi käisin lõbustuspargis autodroomil sõitmas. Mulle sõideti seal paar korda väga-väga tugevalt otsa, kartsin et lendan autost välja. Järgmisel hommikul dushi all pead tõstes tundsin teravat valu kaelas, põhiliselt kuklas. Kannatasin päeva ära, arvasin, et ära magatud. Sellest järgmisel päeval tundsin veel suuremat valu juba ärgates, tahtmatult tulid pisarad silma kui üritasin voodist üles saada. Lisaks valutas kael ka kõri pealt ning oli tekkinud valu paremas õlas. Tegemist oli nädalavahetusega, arsti juurde minna ei saanud. Õnneks taipasin kasutada nn sportlasesalvi (Kapsikam), tänu sellele sain kõige hullemast valust lahti. Tänaseks on järel vaid kerge valu õlas (kui käsi õlast kõrgemale tõsta) ja kaela sees, sooned valutavad ainult siis, kui väga tugevalt pead pööran või üles vaatan. Mul on mure - kas tegin selle napaka autosõiduga endale tõsise trauma, nagu päris autoõnnetusel võib juhtuda? Või on asi ventilaatoris? Mida peaks tegema? Tuttav soovitas minna massööri juurde, temal olevat aknast immitsev märkamatu tuuleke tekitanud ka valusid ja massöör aitas.

Tänan ette vastuse eest!

L.

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere,

Sellise vaevuse tekkes võisid tõenäoliselt kõik nimetatud tegurid põhjuseks olla. Massaazh ja ka venitusharjutused oleksid tõesti head. Sarnane situatsioon võib korduda ja muutuda ka tõsiseks probleemiks. Seetõttu soovitan tõmbetuult ( ka ventilatsiooni) vältida. Nn. soojaks "kütvad" salvid ( näit. kreem Deep Heat) on ägenemise puhul tõesti soovitavad. Ka voodi ja padi peavad olema mugavad, padi kindlasti õige suuruse ja pehmusega.