kas reumatoidartriit? 06.10.03 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 37 a.naine, sünnitasin 7 kuud tagasi. Muidu olen alati olnud täiesti terve,kuu aega tagasi aga hakkasid mul valutama randmed, eriti õhtuti. Kuna suguvõsas on esinenud reumatoiartriiti (vanaemal diagnoositi 82aastaselt) ja tean,et sünnitusjärgne periood on kriitiline aeg RA puhul,olen mures kas ka minul.
Perearst arvas siiski,et pigem on tegemist ülekoormussündroomiga kätele (lapse ja vankrite tassimine jne),vereanalüüsid olid korras (reumafaktor neg,c-reaktiivne valk neg,Hg 142 ja sete 4).Juba rõõmustasin,nüüd aga ütles sõbranna,kellel on diagnoositud RA,et ka temal olid need analüüsid ok ja alles mingid põhjalikumad uuringud näitasid,et haigus ikkagi on.
Nüüd olengi mures.Aeg-ajalt randmed ikkagi valutavad, eriti kui on palju tõstmist ja 2 päeva (peale jõusaalitrenni,kus küll mingit erilist traumat ei juhtunud)andis tunda üks põlveliiges.Turseid ega jäikust kusagil pole.
Küsin:1)Kas peaksin ikkagi pöörduma reumatoloogi poole täpsemateks uuringuteks või usun perearsti ja loodan sellele,et kui koormus väheneb (laps hakkab käima) läheb ise üle?
2)Kas imetamine võib samuti soodustada seda sorti muresid ?Ise praegu imetan kuid kavatsen lõpetada.
3)Kas võib olla,et organismi enda immuunsüsteem saab ise RA-ga hakkama või on see alati progresseeruv haigus?
4)Kas hormoonspiraal võib kuidagi selle haigusega seotud olla? (Kavatsen paigaldada).

Ette tänades!

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!
1. Perearstil võib siin õigus olla. Lapsega pidev toimetamine + koormus jõusaalis võivad ülekoormusvalusid tekitada küll. Kui turset ega mingit liigeskangust ei ole, siis soovitaks teha paar kuuri Arthryliga kõhrede tugevdamiseks. Ka kaltsiumi ja D-vitamiini võiks võtta kuuridena. Olete raseduse ja rinnaga toitmisega kindlasti kaotanud mitmeid luudele-liigestele vajalikke elemente. Kui ikka valu püsib, lisandub hommikune liigesjäikus v.m., siis soovitan kindlasti põhjalikumalt uurida.
2. Imetamine otseselt ei soodusta liigespõletike teket. Imetamise ajal peaksite te ise korralikult sööma
3. Üldiselt ei saa. Tekkemomendist on see haigus kroonilise progresseeruva iseloomuga. Kergematel juhtudel võib küll olla iseeneslikke remissioone, kuid ükskord ägeneb haigus ikkagi.
4. Hormoonspiraal ei mõjuta haigust. Suukaudsed hormonaalsed rasedusvastased pillid on mõnedel andmetel reumatoidartriidi puhul isegi kergelt protekteeriva toimega. Samas ei sobi hormonaalsed pillid aga mitme teise reumatoloogilise haigusega ( nagu näiteks luupus, millele ka liigesvalu on iseloomulik), ägestades haigust kindlasti.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Reumatoloogia

Jalgade ja käte valu

Tere! Olen 53 aastane naine, kaal normis! Käed ja jalad valutavad üleni. 70 aastatest saadik olen saanud sügiseti ja kevadeti reumaravimeid, sest siis valutasid vaid liigesed. Ravimitena sain vene ajal ...

Vastas dr Kati Otsa

Tere!
Kui reumatoloog diagnoosis teil reumatoidartriiti ja määras raviks Arthryli, siis midagi siin ei klapi. Arthryl ei ole RA ravim, vaid artroosi ravim.
Artroos on kõhre ainevahetushäire ...

Loe edasi

artroos

Tere!
Olen aru saanud, et artroos on häda, mis tabab enamust vanematest inimestest. Ja et selle üle hädaldamisega ei tuleks tingimata eriarsti juurde trügida (dr A nov. Kodutohtris). Seega tülitan ...

Vastas dr Kati Otsa

Tere!
Artroosile spetsiifilisi analüüse ei ole olemas. Diagnoositakse vastavalt kliinilisele leiule ja Rö pildile. Raske öelda, miks jalg valutab. Peaksite ka veresooned laskma kontrollida vasoloogil.
Loe edasi

artriit

Olen 49 a. naine. Põen reumatoidartriiti ja põlvede artroosi. Kasutan sulfasalasiini ja tramadooli. Milliseid lisapreparaate võiks juurde võtta? Meedias on palju juttu igasugu liigeseid toitvatest glükosamiinidest ...

Vastas dr Kati Otsa

Tere!
Reumatoidartriidi ravi on tavaliselt kombineeritud mitme preparaadiga. Mida te veel v6tma peaksite, ma ei saa öelda, kuna ei tea midagi teie haigusloost.
Kui p6lvedel on plaanis endoproteesimine, ...

Loe edasi

Omega-3

Omega-3 toimel väheneb liigeste jäikus, valulikkus ja t u r s e reumatoidartriiti põdevatel inimestel (Elukiri nov.2003)
Küsimus: Kas RA puhul tekib turseid huultel, põsel, söögitorus, keelel,nahal, ...

Vastas dr Kati Otsa

Tere!

Omega-3 RA puhul ei aita.
RA ei põhjusta ka teie poolt mainitud sümptoome.

Loe edasi

reumatoidartriit

Tere!
Olen 14-aastane tüdruk. Paar aastat tagasi tekkis probleem liigeste raksumisega, öösel jäävad teinekord jalalihased krampi. Käisin spordiarsti juures, kes soovitas mulle glükosamiini, see aga ...

Vastas dr Kati Otsa

Tere!
Siin ei ole midagi reumatoidartriidile viitavat! Tee sporti edasi, söö korralikult, maga piisavalt. Liigeste raksumine pole haigus ja sporti tehes tekib ikka aegajalt krampe koormustest tingitud ...

Loe edasi

artriit

Põen reumatoidartriiti ning saan ka vastavat ravi tablettide näol. Vahel on vererõhk madal, siis soovitatakse võtta pits konjakit. Kas artriiti ravivate ravimitega on see lubatud?

Vastas dr Kati Otsa

Tere!
Vahel napsu võtmine pole vastunäidustatud. Probleemiks oleks alkoholi liigtarvitamine. Enamus reumatoloogilisi ravimeid on maksale toksilised, alkoholi tarbimine on maksale lisakoormus.
Loe edasi

reumatoid artriit,puugid

Tere!
Diagnoos reumatoid artriit. Olen 30 aastane, haigeks jäin 18 aastaselt. Algas suvel
metsas suvitades põlvedest,arsti poole pöördusin 1 aasta hiljem, sest olukord oli selleks
ajaks ...

Vastas dr Kati Otsa

Tere!
Reumatoidartriit ja Borrelioos on täiesti erinevad haigused. Puugihammustus reumatoidartriiti ei põhjusta. Reumatoidartriit lammutab liigeseid, borrelioos aga mitte. lmselt diagnoosis siin ...

Loe edasi

RA ravi

Kui kiirelt areneb liigeste moondumine kui ei ravi reumatoidartriiti. Ja kui see protsess on juba alanud (keskmisel sõrmel nn. luigekael) kas seda on veel
võimalik peatada? Olen noor ja tahaksin ...

Vastas dr Kati Otsa

Tere!
Liigesdeformatsioonide teke sõltub palju haiguse aktiivsusest. Kõrge aktiivsusega haiguse puhul (analüüsides kõrged põletikunäitajad, pidevalt palju turses ja põletikulisi liigeseid jne) moonduvad ...

Loe edasi

KOENSÜÜM Q-10

TERE! KAS REUMATOIDARTRIIDI KORRAL ANNAB MINGIT TULEMUST KOENSÜÜM Q10? KUI SAGELI PEAKS SEDA TARVITAMA? TÄNAN!

Vastas dr Kati Otsa

Tere!

Ma arvan, et otsest raviefekti koensüüm Q10 -l RA puhul ei ole. Tegemist on ikka haigusega, kus raviks on vaja teostada immunosupressiooni. Koensüüm Q1o on antioksüdant. Vastunäidustatud ...

Loe edasi

Reumatoidartriit

Tere,

olen 47 a. reumatoidartriiti põdev naine. Juba 4 aastat on tulnud selle haigusega

maadelda ja selle tõttu haigusest üht-teist teada saanud, aga suurem jagu

on ...

Vastas dr Kati Otsa

Tere!

RA on tõesti kroonilise kuluga haigus. Sageli ägenemised vahelduvad remissioonidega , kuid ravimeid päris ära jätta ilmselt pole mõeldav.

Oma haigust Te ise väga mõjutada ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi