Prolong-tablett 08.10.17 / Ravimid

Külastaja küsib:

Tere. Olen pikalt kasutanud sellist ravimit kui DHC-continus 60mg. Algselt oli hommikul 1 ja õhtul teine st. iga 12 tundi. Nüüd kevadest siis juba 2x1,5tbl (lisaks vajadusel max 2x paraceta500/codeine30mg)
Kuna dhc tabletil on olemas poolitusjoon on ju poolitus võimalik.
Aga nüüd siis asjast täpsemalt. Kuna minul on seedetrakt "ehitatud" ümber,ehk puudub u. 2m peensoolt ja 2/3 maost siis see prolongi toime on ainult max5-6 tundi võtmisest (siis hakkab jälle valu tugenema) ja toime algab ka alles 1,5-2t võtmisest-ehk jääb jube lühikeseks see vähese valuga aeg-valuta pole aastaid juba olnud. Ravimidoosid ainult suurenevad... Kui võtan n. ainult 1/2 tabletti siis toimeaja algus lüheneb,st valu väheneb kiiremini (juba 1t võtmisest) kuid toimeaeg on sama see 5-6tundi enne kui suureneb,või kui teen selle 1/2 tabletti veel pooleks... siis saavutan juba "vähesevalu" seisundi 30minutiga kuid kestvus ikka sama 5.6tundi.
Kas poolitades on oht kiiremini jääda sõltuvusse?
Et kas siis poolitusjoonega tabletti lõppkokkuvõttes võib poolitada??? arst jh määras 1,5 kuid nüüd ütles,et ei tohi võtta poole kaupa...kui samas ma seda ööpäeva maksimumi 240mg kodeiini ei ületa????? vahep.oli veel ööpäeva annustus 3x60mg dhc-d +
2x paraceta500/codeine30 ja veel juurde 4x 500mg paracetamoli. nüüd jh sain poolitades 60+30+30+60mg kodeiini ja mõju sama ilma selle paracetamolita.

Arst vastas:

Kalle Kurvits

dr Kalle Kurvits

Proviisor

Tartu Uus Apteek

Tere

Kui on poolitusjoon siis võib ka poolitada. Sõltuvusse jäämise oht sellest ei suurene ega vähene.
Mõnel ravimil on poolitamine neelamise hõlbustamiseks ja pole tagatud võrdsed annused mõlemas pooles.
DHC-l seda ohtu pole.
Valusid ei pea kannatama keegi, ükskõik milline on suhtumine sõltuvusse, sõna võtma teemal kipuvad need kel valusid kannatada pole vaja.

Kalle Kurvits