Ravimite kokkusobivus 13.11.16 / Ravimid

Külastaja küsib:

Tere. Tahan teada, kuidas sobivad omavahel kokku Finlepsin 200mg(3x1) ; Citalopram-Teva 20mg(0,5x1ho) ; Lercapin 10mg(0,5-1x1õh) ja Noliprel 5mg/1,25mg(0,5-1x1ho)? Viimased kaks alates 10.11.16. Enesetunne on natuke halvem, kui enne vererõhu rohte. Carbamazepini tarvitan juba ca 10 aastat; citaloprami paar aastat.

Tänan

Arst vastas:

Kalle Kurvits

dr Kalle Kurvits

Proviisor

Tartu Uus Apteek

Tere

Loodetavasti on kõik need ravimid määratud ühe arsti poolt või vererõhu ravi määranud arst oli teadlik varem määratud ravimitest.
Kokku 5 aktiivset toimeainet, piisav hulk, et seda taluda enesetunde muutusteta ilma mingeid koostoimeid kahtlustamatagi.
Otseste vastunäidustuste leidmine on siinjuures üsna raske.
Lercapini infos on mainitud võimalikku koostoimet karbamasepiiniga, mistõttu võib olla vajalik vererõhu sagedasem mõõtmine, kas see mõjutab enesetunnet olulisel määral, raske öelda.
Teatud aeg organismi harjumiseks uute ravimitega on mõistagi vajalik. Sageli tehakse otsus ravi jätkamiseks või muutmiseks katse-eksituse meetodil. Inimene pole masin.

Kalle Kurvits