ravimi koostisest ja omadustest 08.05.15 / Ravimid

Külastaja küsib:

Tere. Mul on selline küsimus. Minu kardioloog on mulle välja kirjutanud vererõhu raviks metoprolooli. apteegist anti Betaloc zok 25mg. Enne seda oli mul teine kardioloog, kes samuti aastast aastasse soovitas mulle just metoprolooli. Kuid kuna ma olin parajasti ravimifoobik, siis ma neid võetud ei saanud. Nüüd aga tarvitan korralikult seda ravimit. Juhuslikult tuli jutuks selle ravimi kasutamine ka psühholoogi juures, kus käin ravimifoobiat ravimas, ning tema mainis et metoproloolil on omataoliste hulgas unikaalne ravim, kuna tema koostises selline aine, mis mõjub rahustavalt või on omadustelt nagu antidepressant. Ma täpselt aru ei saanud, aga tundus et arst ei soovi mind lihtsalt rahustada vaid räägib ikka tõtt. Mind aga hakkas see teema täitsa huvitama ja soovingi teada, kas see on tõsi? Võimalik et sain valesti aru. Samuti soovin teada kas see et ravimi peal on kirjas prolongeeritud - kas see tähendab et ta mõjub pikaajaliselt ja kas see pikaajaliselt mõjumine on tingitud sellest ravimit katvast kaitsekihist või millest? olen mõned korrad elus pidanud võtma metoprolooli mingit teistsugust, see mõjus koheselt (kiirabi andis) ja magu tõmbas krampi ning reaktsioon oli täiesti vastupidine loodetule , rõhk kargas üles, pulss samuti jne. aga peale praeguse manustamist ei tunne midagi halba. Kuna ravimite suhtes olen ikka alles natuke arglik, siis mida pean ravimite võtmisel silmas pidama, et toime ei oleks kiire .... st. ei ei tekiks sama reaktsiooni nagu kiirabi antud ravimile ? eks selle reaktsiooni pärast olingi 20 aastat absoluutselt ilma ühegi ravimita, sest see reaktsioon viis mind alati emosse .... et kui tulevikus vaja tarvitada mingit ravimit, siis saan küsida apteegist just sellist, millest ei tekiks seda reaktsiooni ja mõjuks tasapisi, st. aeglaselt ... Tänud asjaliku nõuande eest. Lugupidamisega pärnulanna M

Arst vastas:

Kalle Kurvits

dr Kalle Kurvits

Proviisor

Tartu Uus Apteek

Tere,

Betaloci zoc-i toimeaine metoproloolsuktsinaat vähendab stresshormoonide toimet südames, neerudes ja ajus asuvatele beeta-1-adrenoretseptoritele.
Betaloc ZOKi kasutatakse kõrgvererõhutõve raviks, et langetada vererõhku, vähendada südame-veresoonkonna haigustesse haigestumuse ja suremuse, k.a äkksurma riski ning kõrgvererõhutõve tüsistuste (nt ajuinsult, südamelihaseinfarkt, äkksurm) riski vähendamiseks.

Ravimi teised toimed ja muu vajalik info on kaasasoleval infolehel põhjalikult kirjas, palun lugege.

Antud ravim on laialt kasutusel juba väga pikka aega, seega võib väita, et selle kasutamise riskid pole liiga suured suhtes selle positiivsele toimele sihipärasel kasutusel.

Toime prolongeerimine on selleks, et tagada ravimi ühtlane tase veres arvestusega, et ravimit võetakse kord päevas. Selleks on tablett valmistatud nii, et selle eri osadest vabaneb toimeaine eri ajal. Seda kasutatakse paljude ravimite puhul, sest raviainetel on erinev farmakokineetika, aga krooniliste haiguste ravil peab olema toime pidev ja ühtlane.

Apteek väljastab alati täpselt selle ravimi mille arst välja kirjutab. Betaloci 25mg tablett on poolitatav. Kui kardate, et teie annus on suur, küsige arstilt nõu selle muutmiseks.

Kalle Kurvits