Nitroglütseriini sisaldav toidulisand 30.09.08 / Ravimid

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 28-aastane naine. Mul on kogu aeg olnud madal vererõhk. Umbes kaks nädalat tagasi hakkasin immuunsüsteemi tugevdamiseks tarvitama ühte nitroglütseriini sisaldavat toidulisandit (pidi olema organismis lämmastikmonooksiidi tekitav). See molekul pidi omakorda veresooni lõõgastama. Minul tekkis umbes nädal peale tarvitamist jalgades valu ja pakitsustunne, veenid on ka laienenud. Kas see võib olla sellest toimeainest? Kuna mul on madal vererõhk, siis veresooned on niigi laiad ning võib-olla see toidulisand võimendas olukorda. Samas on mul ka istuv töö ning võib-olla on tegu asjade kokkulangevusega. Kuna lämmastikmonooksiid pidi olema organismi signaalmolekul ja avaldama mõju just nii, nagu vaja on (vajadusel ka veresooni ahendama), siis kas see võis olla ka hoopis esialgne reaktsioon, mis edasisel tarvitamisel taandub? Igal juhul jätsin igaks juhuks peale vaevuste tekkimist lisandi võtmise katki, kuid paremaks ei ole ka läinud. Mul on selle probleemi tõttu juba ka perearsti juurde aeg kinni pandud. Kuidas Te kommenteeriksite nitroglütseriini kõrvalmõju, kui tegemist ei ole kõrge vererõhu ega südameprobleemidega?

Kõike paremat soovides,
M

Arst vastas:

Kalle Kurvits

dr Kalle Kurvits

Proviisor

Tartu Uus Apteek

Tere,

Ausalt öelda ei tea, et apteegis oleks müügil nitroglütseriini sisaldavat toidulisandit.
On nitroglütseriini tabletid, see on ravim (müüakse retseptita) ja selle kasutusjuhendis on read:
Nitroglycerin võib põhjustada vererõhu langust, seda isegi väikese annuse korral. Seetõttu on soovitatav pärast tableti võtmist istuda või lamada, et vältida võimalikku minestamist.

Arvan, et peate silmas Nitro FX, see on "imerohuks" üles haibitud kaup, apteekides seda ei ole ja selle kvaliteedi eest ma kosta ei saa. Sisaldab Noni (mooruspuu) ekstrakti.
Nitro FX kohta leiate info hõlpsasti, kasutades interneti otsimootoreid. Palju selles infos tõtt, ei garanteeri keegi, kuna Eestis seda müüa ei tohi.
Noni mahl on apteekides müügil.

Kalle Kurvits