Kolesterooliravimite kõrvalmõju 11.04.07 / Ravimid

Külastaja küsib:

Peale väga kõrge kolesteroolitaseme avastamist määras perearst lisaks dieedile ka medikamentse ravi. Paar päeva peale ravimite võtma hakkamist tekkisid senikogematud liigese ja/või (?) lihasehädad mis kestavad siiani (juba 4 kuud). Hommikul voodist, päeval autoroolist või kontorilaua tagant tõusmist on hüppe- ja põlveliigesed nii "kinni", et tuleb tükk aega ettevaatlikult liibata. Parema käe pöidlal on kolm "klõpsuga" asendit. Vasak õlaliiges teeb konna ujudes iga tõmbega valu. Aeg-ajalt on veel siin-seal ootamatuid ja üllatavaid valuallikaid, pidevalt on ka tunne, et näpu ja varbaotsad on "surnud". Lisaks on vaatamata dieedile kehakaal järsult tõusnud 80lt 97-le (pikkus 178, vanus 39). Ülaltoodud anamneesi uuesti lkäbi lugedes tunnen ennast tõelise hüpohondrikuna. Siiski, peale rohtude võtma hakkamist, on elukvaliteet oluliselt langenud. Rääkides sellest pereaarstiga, on ainukene tagasiside see, et tegemist olevat eeldatavate kõrvalnähtudega ja tuleb erinevaid rohtusid proovida. Nüüdseks on kolm läbi käidud (esimest ei mäleta, meeles on vaid see, et toimeaine sisaldus oli 40 mg, ülejäänud kaks on Crestor rosuvastatinum 10mg ja Simvastin-ratiopharm 10mg). Palun seisukohta, kas sellised kõrvalmõjud on tõesti normaalsed ning katsetamine erinevate rohtudega võib anda kunagi ka positiivse tulemuse, ilma pöördumatuid kahjustusi kaasa toomata. Rõhutan veelkord, nagu ka perearstile, et tunnen ennast oluliselt halvemini, kui enne ravimikuuri alustamist.

Arst vastas:

Kalle Kurvits

dr Kalle Kurvits

Proviisor

Tartu Uus Apteek

Tere,

Ravimite võimalikud kõrvaltoimed ja vastunäidustused on infolehtedel kirjas. Nende esinemine sõltub paljudest asjadest, individuaalsetest faktoritest ja muust. Ravimite tarvitamisel tuleb kaaaluda kas kõrvaltoimete avaldumise oht on suurem kui toimeefekt. Sel juhul tuleb ravimist loobuda.
Ei pea ka arvama, et paljude ravimite läbikatsetamine on otstarbekaim moodus leida see õige, aga asi võib olla selles, et see on kellegile odavam ja mugavam.
Täiendavad eriarstide uuringud on kindlasti kulukamad, nende saamiseks peate olema nõudlikum, sest jääb mulje, et perearst peaks teile need võimaldama.

Kalle Kurvits