gripivaktsiin 06.11.01 / Ravimid

Külastaja küsib:

Tere

Igal sügisel soovitatakse teha gripivastaseid kaitsesüstimisi. Kuna kuulun nn riskigruppi ( üle 65 a vana) lasin teha sel sügisel gripivastase kaitsesüsti gripivaktsiin vaxigip VO781-1 0,5 ml. (Varem ei ole gripivastaseid süste kunagi tehtud). Minu küsimus on: Kui tihti tuleb teha gripivastaseid kaitsesüstimisi ? Kuna grippi esineb erinevaid liike, on kindlasti ka kaitsesüste sellest olenevalt erinevaid. Kas see tähendab, et täiendavalt ülaltoodule tuleks mul lasta teha veel sel hooajal gripivastaseid süste, millised kaitsevad eriliikide gripi vastu ja kui ja, siis milliseid ja kui pikk peab olema vaheaeg iga süsti vahel ?

Tänan vastuse eest.

Arst vastas:

Kalle Kurvits

dr Kalle Kurvits

Proviisor

Tartu Uus Apteek

Tere,

Süstida tuleb korra hooajal. Kõik 3 saadaolevat vaktsiini on sisuliselt üks ja sama. Vaktsiin töötatakse välja eelolevaks hooajaks ja ei teata täpselt, milline gripi vorm esineb, vaid püütakse seda teatud metoodika abi ennustada. Vaktsiin ise ei ole seega konkreetselt mingi tüve vastu vaid püüab anda meie organismile infot kuidas võidelda sel hooajal esineda võivate gripi vormidega. Enamasti see ka õnnestub, välja arvatud igasugused paragripid jms.

Kalle Kurvits