foolhape raseduse ajal 09.01.05 / Ravimid

Külastaja küsib:

Tere!
Ausalt, olen veetnud tunde lugedes selle kohta, kas foolhapet on või ei ole vaja raseduse ajal juurde võtta. Öeldakse nii, et tervel ja normaalse toitumisega inimesel pole vaja. Ning et meie esiemade aegu toidulisandeid ja vitamiine üldse ei tuntud. Kõik õige, ainult et:
1) meie esiemade aegugi oli suulaelõhesid jm väärarenguid, mille esinemise tõenäosust nüüd foolhappe manustamisega väidetavalt vähendada saab
2) mina vist ei kvalifitseeru terve ja normaalse toitumise alla, sest olen ühelt poolt insuliinresistentne ja teisalt ei söö ma liha. Mulle tundub, et söödava toidu kogus on üldse nii väike, et sealt küll need vajalikud mikrogrammid foolhapet kokku tulla ei saa. Kahjuks on need köögiviljad, kus foolhapet palju, mulle pisut vastumeelsed (spinat, spargel jne), lillkapsas ja apelsin sobivad, pähklitele olen allergiline.

Mida teie soovitate, kas 400mcg foolhappe tabletike teeb mulle ja/või mu lapsukesele kurja või ei? Oleks seda mõistlik tarbida? Või võtta pool?

Multivitamiine ma ei poolda, sest arvan, et võtta tuleb ikka seda, mis puudu on. Kas jutt, et üleliigne foolhape tuleb uriiniga välja, vastab tõele?

Suured tänud juba ette!

Arst vastas:

Kalle Kurvits

dr Kalle Kurvits

Proviisor

Tartu Uus Apteek

Tere,

Tänate ette ja saate rasedale sobiliku nõuande: rääkige oma murest arstile.
Üldiselt pean sellist teemat ülepingutatuks. Rasedus pole haiguslik vaid ülimalt normaalne seisund. Normaalsetel tervetel emadel sünnivad ikka terved lapsed, üldjuhul.

Kalle Kurvits