Ravimite mõju lootele. 03.05.04 / Ravimid

Külastaja küsib:

Tere doktor.Mul on väike hirm seoses ravimite (Xanax ja Imovane) kasutamisega raseduse ajal-kas need kaks koos või eraldi võivad mõjutada minu lapse loote ja hilisemat normaalarengut?Ma ei julge neid ravimeid nii riskivabalt enam tarbida.Tänan ette.

Arst vastas:

Kalle Kurvits

dr Kalle Kurvits

Proviisor

Tartu Uus Apteek

Tere,

Raseduse teema on ravimite juhendites kindlasti käsitletud. Ka nendel, mida tarvitate. Võtke see valge leheke sealt karbist siis välja ja lugege ise ka.
Xanaxi kohta öeldakse:
Analoogiliselt teiste bensodiasepiinide klassi kuuluvate ühenditega võib XANAX tekitada kaasasündinud väärarendeid, kui preparaati tarbitakse raseduse esimese kolme kuu (esimese trimestri) jooksul. Patsienti tuleb informeerida võimalikust riskist lootele, kui patsient on kasutanud raseduse jooksul XANAX või kui ta on rasestunud preparaadi kasutamise ajal. Kuna preparaadi kasutamine on edasilükatav, tuleb selle tarvitamisest alati hoiduda esimese trimestri jooksul.
Imovane puhul:
Kuigi ravim ei ole loomkatsetes teratogeenne, ei tohi seda kasutada raseduse esimese kolmandiku ajal (fertiilses eas patsienti tuleb informeerida, et rasestumise või selle kahtluse korral peab ravi lõpetama). Raseduse viimase kolmandiku ajal soovitatakse kasutada võimalikult väikseid doose võimaliku hüpotermia ja respiratoorse distressi ohu tõttu vastsündinul.

Te ei kirjuta, mitemendat kuud rase olete ja ma ei saa ka konkreetset nõu anda. On rohkem arsti rida. Kasutusjuhendeid lugedes saate aga ise hõlpsasti järeldusi teha.

Loodan, et rasedus aitab Teil paremini taluda olukordi, mis nõudsid nende ravimite kasutamist varem ja Te saate nendest loobuda.

Edu soovides,
Kalle Kurvits