Rasedus ja ravimid 22.03.02 / Ravimid

Külastaja küsib:

Tere !

Mulle on võib-olla natuke omapärane ja rumal küsimus. Tahtsin küsida, et miks rasedad nii väheseid ravimeid tarvitada võivad ? On ju öeldud, et üpris vähesed ravimid tekitavad lootele väärarenguid, aga vaatamata sellele ei tohi ikka paljusid süüa ? Mõnede ravimite infolehele on kirjutataud : uuringud rasedatega puuduvad. Kuidas nendesse

ravimitesse suhtuda ? Miks ei ravimi infolehtedele kirjutada, et mida antud ravim võib lootele põhjustada ? Tavaliselt on lihtsalt kirjas, et ei tohi kasutada ! Tegelikult, kui on uuringud ravimiga tehtud, siis on ju vast ka kindlaks tehtud, et mida see lootele põhjustada võib.

Tänan!

Arst vastas:

Kalle Kurvits

dr Kalle Kurvits

Proviisor

Tartu Uus Apteek

Tere,

Ravimite ohutu tarvitamine rasedatel on üks tundlikumaid teemasid meditsiinis. Kuni ravimi absoluutne ohutus ei ole kindlaks tehtud, ei võta ükski ravimitootja endale vastutust võimalike probleemide ees. Hoiatused on umbmäärased juhul kui ei teata täpseid tagajärgi, aga ei ole kindlust, et need ei või esineda. Parem karta kui kahetseda. Ja kuidas kujutate ette uuringuid võimalike lootekahjustuste suhtes. Kes oleksid katsealused? Siin on võimalik teha kaudseid järeldusi ravimi kasutamisel tekkinud tähelepanekutest. Mõned asjad ilmnevad aga harva ent võivad olla just teie lapsele saatuslikud.

Ravimata ei pea aga ükski rase jääma ja tema arst on kindlasti võimeline määrama maksimaalselt ohutut ravimit.

Kalle Kurvits