valgustundlikkus 28.05.02 / Ravimid

Külastaja küsib:

Tere
Olen 3 aasta jooksul kasutanud pingepeavalude vastu ja profülaktikaks Clotam Retardi kaks korda päevas - hommikul ja õhtul 1 tab. Viimasel kuuel kuul 1/2 ja 1/2. Paar kuud tagasi ilmnesid otsese päikese käes valgustundlikkuse nähud.
Paljasted käte, käevarte ja kaela nahk hakkas kiiresti päikese käes sügelema ja olid ka valuaistingud. Punetus sarnanes ülepäevitamisega ja naha pind oli normaalse nahaga võrreldes vähesel määral turses. Näol sellist reaktsiooni senini pole olnud, vaid korra paljal pealael. Eri tugev reaktsioon ilmneb paljal ülakehal ja jalgadel. Punetus, sügelemine ja valulikkus ilmneb siis päikese käes mõne sekundi jooksul. Varjus olles või naha katmine kaotab reaktsiooni umbes 10 minuti jooksul. Pole Clotam Retardi kuu aega enam tarbinud, kuid nähud on säilinud. Muid kõrvaltoimeid pole ilmnenud, ainult uriin oli sidrunkollane. Arstide sõnul on ravim organismis akumuleerunud. Meditsiinilisest kirjandusest pole selgust saanud.
Kuidas oleks võimalik selisest nahareaktsioonist vabaneda?
Tänan
Oja
mees, 49 aastane
ooja@neti.ee

Arst vastas:

Kalle Kurvits

dr Kalle Kurvits

Proviisor

Tartu Uus Apteek

Tere,

Clotami info kirjeldab allergilisi nahareaktsioone, mis peaksid kaduma kui olete võtmise lõpetanud. Preparaadi poolväärtusaeg vereplasmas on 2 tundi. Kumuleerumise kartusele ei leidnud kirjandusest kinnitust.
Arvan, et küsimus kuulub nahaarstide kompetentsi kuna asjal võib olla mitmeid põhjuseid. Palun esitage sama küsimus kliinik.ee naharstidele, nende leheküljel võite lugeda ka mitmeid vastuseid sarnastele küsimustele.

Kalle Kurvits

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Ravimid

doksütsükliin

Kasutan praegu doksütsükliini ravi ja lugesin infolehelt et pävitamist tuleks vältida aga käisin ikkagi rannas paar päeva. Kui ohtlik see siis on? Kas asi on selles et see suurendab vastuvõtlikkust uv-kiirgusele ...

Kalle Kurvits

Vastas dr Kalle Kurvits

Tere,

Jah, päikesekiirte toimel võib tekkida valguse suhtes sensibiliseerumine (kujuneda valgustundlikkus), mille tagajärjel võivad tekkida katmata kehaosadel fototoksilised reaktsioonid (punetus, ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: