D-vitamiini andmise vajalikkus 18.01.08 / Ravimid

Külastaja küsib:

Mul oleks paar küsimust D vitamiini kohta
Nimelt, juba sünnitusmajas soovitatakse lapsele hakata andma d-vit ja harjumuspäraselt soovitab seda ka arvatavasti iga perearst. Mind huvitab, kas on see ikka hädavajalik? Eesti kliimas näeb päikest tõesti vähe ja seda just praegusel aastaajal, kuid organismil peaks ju olema ka adapteerumisvõime siinsete oludega? Samuti peaks organismile olema omane D-vit. ise toota. Kas oht, et lapsel tekib rahhiit, on tõesti nii suur, kui kunstlikult vitamiini juurde ei anna?Samas kas pole parem variant vähene defitsiit kui üledoos?

* Millise lainepikkusega valgus provotseerib D vitamiini tootmise nahas? Minul on sellised andmed, et d vitmiini saab UVB kiirgusest (290 - 320nm) Just 315 on see lainepikkus, mis aktiveerib nahas preD3 vitamiini sünteesi mis seejärel muudetakse organismis päris D3 vitamiiniks.On see nii?

* Kui palju peab inimene viibima UVB lainete valgel et tagada piisav kogus D vitamiini? Olen saanud infot, et piisab kui 5 min on saanud nägu ja käed päikest. Ma oletan, et see käib suve kohta?

* Kas UVB kiirgus üldse jõuab maapinna meil siin Eestis just talvisel ajal, sompus ja pilves ilmaga? kaks allikat andsid erinevat infot: Üks ütles et üleüldse ei ole eestis võimalik septembrist märtsini UVB kiirgust kohata ja teine et talvel neeldub 90% UVB kiirgusest enne nahani jõudmist. Kumb siis tõsi? Ja veel, mis kellaajal on talvel UVB kiirgus kõige tugevam.

Kas rahhiiti haigestumist on võimalik ära hoida (mõtlen just praegusel aastaajal), kui söön ise iga päev võid (laps saab hetkel ainult rinnapiima ja võist saadud d-vit. peaks ka lapseni jõudma) ja käin temaga iga päev õues ja hoian umbes pool tundi vakrikatet all (v.a siis kui midagi sajab), et valgus pääseks lapse näole.
Mind huvitab see kõik, kuna tundub imelik, et kõigile lastele soovitatakse ühes doosis d-vit anda ja samas keegi ei paku alternatiive. Kui lapsel pole d-vit. defitsiiti ja antakse seda kunstlikult juurde, siis see on ju juba üleannustamine?? kuna vitamiin (tegelikult ju hormoon) on rasvlahustuv sünteetiline aine, siis ladestub ülejääk ju organismi?
Olen väga tänulik, kui pakute omapoolse arvamuse või oskate mulle soovitada materjale, et ise asja lähemalt uurida.

Üks ema.

Arst vastas:

Kalle Kurvits

dr Kalle Kurvits

Proviisor

Tartu Uus Apteek

Tere,

Leian, et lihtsam, odavam ja kindlam on anda lapsele D-vitamiini kogenud arsti soovituse kohaselt kui kahelda, juurelda, uurida, polemiseerida, püstitada hüpoteese jms.
Internet ei ole infopuuduses ja oma teemasid saate hõlpsasti arendada otsimootorite abiga, kirjutage sinna rahhiit või D-vitamiin ja lugege.

Edu soovides,
Kalle Kurvits

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Ravimid

D-vitamiin

Lapsele määrati D-vitamiini 10 tilka. Kui palju teeb see milliliitrites?

Kalle Kurvits

Vastas dr Kalle Kurvits

Tere,

Devitoli puhul:
Üks milliliiter on ligikaudu 28 tilka, seega 10 tilka on 0,357ml.

Kalle Kurvits

Loe edasi

Devitoli andmine

Tere!

Annan ainult rinnapiimal olevale lapsele d-vitamiini Devitol. Tekkis küsimus, et kas d-vitamiini tuleb anda enne või pärast söötmist? Olen kuulnud mitmeid erinevaid arvamusi ja tahaks ...

Kalle Kurvits

Vastas dr Kalle Kurvits

Tere,

Tootja info ei täpsusta, järelikult see EI OLE OLULINE.

Kalle Kurvits

Loe edasi

kaltsiumi tabletid

Laps on mul kahe kuune ja saab 5 tilka d-vitamiini päevas. kuda peaksin toimima kaltsiumi tablettide võtmisega mis sisaldavad ka D vitamiini?

Kalle Kurvits

Vastas dr Kalle Kurvits

Tere,

D-vitamiini üleannustamine ei ole ka hea, aga küsige ikka kõigepealt oma arsti käest, laps ju nii väike ja ei tea mina, milline on tema D-vitamiini vaeguse tase.

Kalle Kurvits

Loe edasi

D vitamiin

Tere!

Küsimus siis järgmine, et : Kui kaua peab laps (6 kuune) olema päikes käes, et saada oma päevane D vitamiini (400 TÜ) annus.

Aitäh.

Kalle Kurvits

Vastas dr Kalle Kurvits

Tere,

Vastus on kliinik.ee-s:
http://www.kliinik.ee/index.php?5,2,7,30
Peaksite ikka lastearstiga enne nõu pidama kui oma beebit kõrvetama hakkate. D-vitamiini vajadus kaetakse ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: