Bioloogiline ravim 21.09.06 / Ravimid

Külastaja küsib:

Palun teada, mis on bioloogiline ravim reumatoidartriiti põdevale haigele.

Arst vastas:

Kalle Kurvits

dr Kalle Kurvits

Proviisor

Tartu Uus Apteek

Tere,

Bioloogilised ravimid toimivad reumatoidartriiti põhjustavasse rikutud imuunsüsteemi valikuliselt, pärssides haigust tekitavaid faktoreid.
Need on olemuselt teatud valgud, monoklonaalsed antikehad, millede arendamine ja biotehnoloogiline tootmine on väga teadusmahukas See peegeldub ravimi hinnas, mida haigekassa täna ei kompenseeri.
Need ravimid annavad sageli oluliselt parema raviefekti, kuid ei ole sugugi vabad kõrvaltoimetest ja vastunäidustusest, pigem vastupidi.
Kasutusel on põhiliselt Enbrel ja Remicade, aga neid tuleb pidevalt juurde.

ENBREL on biotehnoloogiline toode, mis on valmistatud kahest humaan (inimese päritolu) valgust.
Mitmed reumatoidartriidi sümptomid võivad olla põhjustatud teatud valgust, mis põhjustab põletikku. ENBREL toimib selle valguga seondumise teel ja blokeerib valgu aktiivsuse. Blokeeriva toime tõttu vähenevad reumatoid-artriidiga seotud valu ja põletik.
kogu info: http://www.sam.ee/PIL/Hum/PIL_19233.pdf
hind apteegis 8417.60 (Enbrel inj subst 25mg+lahusti N4)

REMICADE toimeaine infliksimab on inimese-hiire monoklonaalne antikeha. Monoklonaalsed antikehad on valgud, mis tunnevad ära ja seonduvad teiste unikaalsete valkudega. Infliksimab seondub põletikuprotsessis osaleva erilise valguga, mida nimetatakse tuumornekroosifaktor alfa või TNF . Põletikuliste haiguste korral, nagu reumatoidartriit, Crohni tõbi ja anküloseeriv spondüliit, on TNF hulk suurenenud.
kogu info: http://www.sam.ee/PIL/Hum/PIL_12995.pdf
hind apteegis: 9869.80 (Remicade vial inj 100mg/20ml N1)

Kalle Kurvits