miks tablett, mitte süst? 21.09.05 / Ravimid

Külastaja küsib:

Tere!

Külastasin hiljuti oma perearsti, kes oli mulle mõni aeg tagasi kirjutanud valuvaigistiks kanget diclofenakki ja käskinud seda manustada kuurina. Söönud ära esimese tableti, kannatasin pea terve ööpäeva teravate kõhuvaluhoogude ja kõhulahtisuse all. Leidsin, et kergem on taluda valu, mille vastu rohi määrati. Tabletid jäid seisma, kuid raha (mitte vähe) oli raisatud.

Nüüd kirjutas sama arst retsepti mingile teisele tabletile (Movalis), mis ei ärritavat magu. Ja samuti tuleks võtta terve kuur. Apteegist öeldi aga, et see on vaid maosõbraliKUM, ning ka infoleht sisaldas pika ja õõvastava loetelu võimalikest kõrvaltoimetest.

Küsisin arstilt, miks ei võiks mulle valuvaigistit lasta süstida. See ju ei riku magu ning on ka tõhusam. Ta vastas umbes nii, et maailmas eelistatakse tänapäeval võtta valuvaigisteid suu kaudu. Olin juhm ega taibanud küsida, et miks. Pelgalt selle küsimuse pärast helistada kah ei tihka enam. Mulle endale tundub, et järsku on põhjus hoopis kohalike arstide ja ravimifirmade vahel sõlmitud lepingutes, mille tõttu on ka perearsti üks eesmärk patsiendile võimalikult rohkesti (kalleid) tablette sisse sööta.

Seda tahaksingi küsida: kas minu perearsti väide, et maailm eelistab tänapäeval süstile tabletti, peab paika ja kui see nii on, siis miks? Või kehtib siiski pigem minu enda arvamus.

Ette tänades närvivalu käes vaevleja pedagoog

Arst vastas:

Kalle Kurvits

dr Kalle Kurvits

Proviisor

Tartu Uus Apteek

Tere,

Muidugi võite lasta endale süstida. Enamikele inimestele see aga vist ei meeldi ja selleks ongi tabletid. Ka arst ja õde näevad vähem vaeva.
Üks sotsminister (Oviir) arvas aga hoopis, et süstid on kasutusel ainult haiglates ja jättis süstitavad ravimid soodusravimite nimekirjast välja. Movalise süstide eest tuleb tasuda täishind ja ka see ei meeldi paljudele.
Arsti võite ümber veenda kui jääte kindlaks.
Mingi ravimifirmade jutt siinkohal on ajakirjanduse kultiveeritav haige paranoia.

Kalle Kurvits