Valuvaigisti ja rasedus? 26.06.05 / Ravimid

Külastaja küsib:

Mul esineb väga sageli peavalu. Selle leevendamiseks kasutan Ibumax 400 - tavaliselt piisab ühest tabletist päevas. Rasedus on alles algstaadiumis, aga Ibumaxi infolehelt lugesin, et ravimit pole soovitav kasutada. Kuidas saaksin leevendada valu, sest ravimi võtmata jätmisel peavalu aina tugevneb?

Arst vastas:

Kalle Kurvits

dr Kalle Kurvits

Proviisor

Tartu Uus Apteek

Tere,

Päris sellist valuvaigistit (ja mis iganes teist ravimit) polegi, mida rase võib kõhkluseta võtta. Eriti käib see raseduse viimase kolmandiku kohta. Ibuprofeeniga tablettidel käsitletakse rasedust veidi erinevalt eri toodete puhul, aga näib, et hoiatused on karmistumas. Orioni (Soome) Buranal leiame:
"Ibuprofeeni kasutamine raseduse ajal on vastunäidustatud, sest ravimi ohutus rasedale ei ole tõestatud.."
Alpharma toob sellise hoiatuse:
"Rasedus: IBUPROFEN ALPHARMA tabletid võivad loodet
kahjustada, seetõttu tarvita tablette vaid juhul, kui see on vältimatult
vajalik. Raseduse viimase kolmandiku ajal tuleb tarvitamist vältida."

Mõned tootjad nii kategoorilised ei ole. Nycomedi Ibumetinil näiteks on kirjas:
"Rasedus ja rinnaga toitmine. Kolmel viimasel raseduskuul ja rinnaga toitmise ajal ei tohi kasutada."

On selge, et liigset vastutust ei korja endale keegi, ka mina mitte. Koos rasedust jälgiva arstiga ehk leiate sobiva variandi. Käsimüügis on väiksema riskiga valuvaigisti paratsetamool, samas on ka toime nõrgem.

Kalle Kurvits