Kõrvaltoime 03.05.05 / Ravimid

Külastaja küsib:

Mis on diazepeksi kõrvaltoime

Arst vastas:

Kalle Kurvits

dr Kalle Kurvits

Proviisor

Tartu Uus Apteek

Tere,

Olenevalt individuaalsest tundlikkusest võivad sageli tekkida väsimus, unisus, iiveldus, segasus, anterograadne amneesia, reaktsioonikiiruse aeglustumine.

Pärast õhtust ravimi kasutamist võivad patsiendil hommikuti tekkida koordinatsiooni- ning reaktsioonihäired. Olemasolev depressioon võib süveneda. Harvem tekivad seedetrakti häired (iiveldus, oksendamine, valu ülakõhus, kõhukinnisus või -lahtisus),ikterus, uriinipeetus, kõrispasmid, valud rinnas, peavalu, vererõhu langus, depressioon, libiido langus, suukuivus, allergilised nahareaktsioonid, hingamise pärssimine. Hingamist pärssiv toime esineb sagedamini hingamisteede obstruktsiooni, ajukahjustuse ja neerupuudulikkuse korral. Seda saab vähendada annuse vähendamisega.

Suurte annuste kestval kasutamisel võivad tekkida kõne-, liigutus-, kõndimis- ja nägemishäired (topeltnägemine). Raskel juhul paradoksaalsed reaktsioonid nagu ägedad ärevusseisundid, hirm, suitsiidi meeleolu, lihasspasmid, uinumis- ja unehäired, hallutsinatsioonid. Selliste reaktsioonide tekkimisel tuleb DIAZEPEX'i ravi lõpetada.

Kestva DIAZEPEX'i ravi järsk lõpetamine võib põhjustada unehäireid, sagenevad unenäod. Hirmu-, pinge-, ärevusseisundid ja sisemine rahutus võivad uuesti tugevamalt esile tulla. Väliseks sümptomaatikaks on värisemine, higistamine kuni füüsiliste reaktsioonideni (krambid, sümptomaatilised psühhoosid).

DIAZEPEX ravi (isegi mõnenädalane tavaliste annuste manustamine) põhjustab ravimsõltuvust

Kalle Kurvits