raud 31.07.03 / Ravimid

Külastaja küsib:

Tere!
Palju on räägitud rauavaegusest ja sellest tulenevatest häiretest.Missuguseid häireid võib aga põhjustada raua üledoseerimine?

Arst vastas:

Kalle Kurvits

dr Kalle Kurvits

Proviisor

Tartu Uus Apteek

Tere,

Suukaudsel manustamisel on üledoseerimine harv nähtus. Igaks juhuks, et ehk on hea, mõjub hästi, rauapreparaate tarvitada pole vaja.
Süstitava raua (Ferrum-lek) puhul on öeldud:
Rauapreparaatidega üleannustamine võib põhjustada ägedaid tüsistusi ja hemosideroosi. Eriti ettevaatlik tuleb olla vältimaks raua üleannustamist, nt. juhul, kui ravile allumatu aneemia on valesti diagnoositud rauavaegusaneemiana. Raua üleannustamise juhtudel on ravi sümptomaatiline ja manustatakse antidoodina deferoksamiini, mis moodustab rauaga sisekompleksühendi.

Tugevat tervist,
Kalle Kurvits