Tableti abort ja lendamine peale aborti 15.02.19 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Olen 8ndat nädalat rase ning elan oma eestlasest elukaaslasega välismaal. Rasestusin vaatamata kondoomi kasutamisele(mis küll purunes) ning SOS pilli võtmist. Kuna elukorraldus ei võimalda meile hetkel last lubada, siis otsustasime abordi kasuks, just nimelt tableti abordi, kuna see pidavat kõige ohutum ja riskivabam olema, kui tulevikus on siiski soov lapsi saada. Aborti aga saame teha Eestis kui olen rasedus on kestnud juba 10 nädalat(viimane menses oli 23.12, eostamine toimus 12.01 ning 13.01 võtsin ka SOS pilli). Siit ka minu esimene küsimus, et kuigi seadusega on vabatahtlik abort kuni 11 nädalat, siis kas kümnenda nädalaga veel tehakse ja kuidas keha sellele reageerib? Olen lugenud, et esimene tablett mõjub 2-5% juhtudel, tõenäoliselt on vaja ka teist 36h-48h pärast. Minu teine küsimus on, et kuna oleme viis päeva ainult Eestis ja abort toimub selle aja sees, siis kas lendamine on keelatud?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 22-aastane

Kahju, et nii juhtus, aga kui olete nii otsustanud, siis soovitan koheselt broneerida aeg Erahaigla Fertilitas naistearsti vastuvõtule, kõik muu teile selgitatakse ja allkirjastate mitmeid kohustuslikke akte.
Kuna olete noor, siis lennureis ei peaks olema teile ohtlik, eriti alla 4 tunni, kui te ei suitseta ja olete normkaalus. Ohtlik on lennureis peale operatsioone, eriti peale keiserlõget jms. Küll aga on soovitav lennureisi ajal juua rohkelt vett, liikuda, kasutada lennupõlvikuid.
Tähtsaim on kaasaegne kontratseptsioon: erinevad antibeebipillid, EVRA plaastrid või NuvaRing. Kindlasti mitte suitsetada ja vaktsineerida end HPV vähki tekitavate tüvede vastu:
http://www.esid.ee/cms/tl_files/failid/failid/HPV%20ohutus%202018.pdf
Papilloomiviiruse (HPV) vaktsiinid on ohutud

G.Litter M.D.
naistearst.ee, veebiregistratuur.ee