42 aastane - raseduse algus- kas muretsemiseks on põhjust? 29.06.18 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 42 aastane, tavalist mõõtu (162cm, 55-57kilo), vererõhk peaks tavaline olema. Ei suitseta. Eelnevalt on olnud neli korras rasedust ja üks peetumine (6 nädal- 17 aastat tagasi). Viimane, sünniga lõppenud rasedus oli 7 aastat tagasi.
Nüüd olen üritanud rasedaks jääda 2017 aasta augustist. Rääkisin plaanidest ka naistearstile. Arst ei teinud siis mingeid täiendavaid uuringuid, analüüse, ega ultraheli, ainult tavalised analüüsid tupest.
Kolm kuud tagasi hakkasin võtma rasedust soodustavaid vitamiine (pregnacare conception). Mai alguses olid imelikud tundemärgid- rinnad muutusid suuremaks, olin väsinud ja oli paha. Tegin mõni päev enne päevade algust kaks rasedustesti ja nendel oli 2 triipu (teine triip oli õrn). Kuid paar päeva enne oodatavaid päevi kadusid rasedusele viitavad tunnused ja päevad algasid õigeaegselt.
Viimased päevad algasid 9.mail. Tsükli pikkus on olnud 28-32 päeva.
15.juunil tegin rasedustesti ja see oli positiivne. Raseduse alguses oli iiveldust ja rinnad muutusid suuremaks ning tundlikuks, kõht oli kinnisem, olin väsinud. Kuid mingil hetkel need tunnused taandusid(rinnad ei tundu ka enam nii suured). Tekkis mure, et kas rasedusega on kõik korras.
Hetkel on rinnad veidi valulikud, kuid muid tundemärke eriti pole.
Võtan regulaarselt rasedate vitamiine - Bio-Multi.
Naistearsti vastuvõtul käisin 26.juunil. Ultraheli näitas rasedust-mõõtude järgi 6 nädal. Südametööd siis ei leidnud. Mingeid muid analüüse ja proove naistearst ei teinud (ei mõõtnud vererõhku, ei teinud vereproovi, ega pissiproovi) . Küsisin muidu vereanalüüsi - progesterooni taseme mõõtmiseks, kuid ta ütles, et ei ole vaja- pani lihtsalt uue aja, et siis ultraheliga üle vaadata, kas rasedus on edasi arenenud või peetunud. Uue aja sain 12.juulil.
Rääkisin arstile ka sellest, et mõned kuud tagasi tekkis seljale väga palju punne, mis ei kadunud tükil ajal. Ja mingil ajal avastasin, et otsmikul on juuksed hõredamad, kui enne olid (kas on hormoonidest?)
ja vahepeal higistasin rohkem, kui tavaliselt.
Kas peaksin tegema mingeid analüüse või uuringuid, et teada saada kas kõik on korras või kas oleks vaja millegagi rasedust toetada? Saan aru, et kui mingil põhjusel on loote arengu häired (kõrvalekalded), siis ei ole midagi teha, aga kas hormoonid saavad korrast ära olla ja raseduse kulgu mõjutada?
Ja kui see rasedus peetub, siis milliseid uuringuid ja analüüse peaksin küsima?
Päikest teile :)

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija

Kuna olete korduvrase, siis olen raviarstiga nõus, et mingeid eriuuringuid ei ole vaja teha, jälgimine on piisav ja vaid aeg näitab, kuidas rasedus areneb ja kulgeb.
Subjektiivsed tundmused ja kaebused on erinevad erinevas vanuses, samuti hormoonid jms.
Omal soovil ise tasudes võite alati pöörduda laborisse Synlab ja teostada erinevaid uuringuid, iseasi on see, mida nende teadmisetega siis peale hakata.
Rasedusega peab arvel olema hiljemalt 11+6, siis tehakse kõik ravijuhendis ette nähtud uuringud ja reageeritakse vastavalt.

Galina Litter naistearst.ee
Pirita Naistearstid