raseduse katkestamine 27.04.06 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 30.a.naine. Varem teinud 2 aborti, 18 a.-selt ja 23.-selt. Nüüd avastasin et olen rase, rasedustest oli pos. Viimased päevad algasid 16. märtsil. Muret teeb et rasestumise ajal ja ka järgneval neljal nädalal sai üsna tihti alkoholi pruugitud, kuna ei teadnud veel et olen rase. Samuti olen mehega lahku minemas. Millised oleks abordi tegemise võimalused? Mitmenda nädalani saab veel mini aborti teha? Kas abordil oleks saatuslikud tagajärjed, arvestades vanust ja eelnevaid aborte? Mida kujutab endast medikamentoosne abort?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Loen murega Teie kirja. Oluline oleks ka Teie reesuskuuluvus. Vastan Teie küsimustele:
1. Rasedust saab katkestada medikamentoosselt ja kirurgiliselt.
2. Soovimatut rasedust saab katkestada naise omal soovil kuni 11. nädalat, kuid sünnitamata naisel ei ole õige nii kaua oodata. Raseduse katkestamisel 6-7 nädalal (alla 8), on vähem tüsistusi.
Terminit miniabort kasutati vene ajal, sellist terminit pole olemas arenenud riikides.
3. Abort on pimesi teostatav operatsioon ning kunagi ei tea ette tagajärgi.
Medikamentoosne abort oleks sünnitamata naisele leebem, kuigi tüsistusi võib esineda iga meditsiinilise tegevuse käigus. Olen neid näinud.
Soovitused:
-palun lugege läbi "Raseduse katkestamise ja streriliseerimise seadus", mis on ka meie asutuse kodulehel.
-medikamentosse abordi ravijuhendiga saate tutvuda Eesti Naistearstide Seltsi kodulehel www.ens.ee
-palun kaaluge positiivset ja negatiivset ning arutage probleemi partneriga, naistearstiga, võib olla vanematega, võib olla sõbrannadega, keda peate oluliseks.
Naistearstid aitavad Teid Teie otsuses, kuid otsuse teete Teie.
G.Litter
www.naistearst.ee