enneaegse sünnituse oht 22.10.01 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere! Olen 36 nädalas. Nädal aega tagasi olin vahekorras, pärast mida tuli paar tundi tupest vähest verd, järgmised 2 päeva oli selline pruunikas määrimine ja

ka väikesed vereklombid. Kord päevas lõi alakõhtu ka terav valu. Läksin igaks juhuks haiglasse, kus selgus, et emakakael on lühenenud ja avanenud 2 sõrme. Tehti UH ja kuulati loote südamelööke (olid korras, platsenta pidi ka küps olema), sain magneesiumi süsti ja pandi haiglasse, 2 korda päevas sain mingeid tablette

(arst arvas, et oleks hea kui saaks veel 2 nädalat oodata sünnitusega). 2 päeva olin haiglas, siis lasti koju. Mingit ravi ega lamamisreziimi ei määratud. Iga päev on selline tunne, et vist varsti hakkab tulema (vahest lööb valu alakõhtu), aga see läheb jälle üle.

Kas lootele ei ole ohtlik, et emakas on juba avanenud ja kui kaua nii võib veel minna sünnituseni. Rasedus on olnud siiani probleemideta.

Tänan!

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Kui ultraheli uuringul oli kõik korras , Te tunnete looteliigutusi tavapäraselt ei pruugiks muretsemiseks põhjust olla. Vahekorra järgne veritsus võib olla aga põhjustatud ka emaka kaela põletikust. (arvan siiski, et haiglasse minnes võeti Teilt kõik analüüsid).36 rasedusnädalas on loode küll veel enneaegne, kuid siiski juba küllalt küps. Sünnitust sellises raseduse suuruses enam pärssima ei hakata. Emakakaela avatus 2-3 cm ei ole lootele ohtlik, sellisena võib Teie emakakael olla ka mitu nädalat. Tavaline raseduse kestvus on 37 kuni 42 nädalat. Ettevalmistavad emaka kokkutõmbed võivad esineda juba alates 30 nädalast. Kui tajute kokkutõmbeid rohkem kui 4 tunnis, tuleks pöörduda naistearsti poole, kes teeks Teile siis loote südamelöökide uuringu (kardiotokogrammi) ja vaataks ka emakakaela seisundit. Veritsuse või looteveepuhkemise korral tuleb aga kohe pöörduda haiglasse.

Ilusat sünnitust soovides Aire Sekavin