Rasedus ja covid 25.11.23 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere. Olen 17 nädalat rase ja olen koroonapositiivne. Kas koroona on ohtlik minu lootele? Kas on põhjust muretsemiseks, et midagi võib beebiga juhtuda?
Samuti küsin, kas raseduse ajal võib võtta GeloMytrol forte 300mg gastroresistentsed pehmekapsleid?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 30-aastane

Eestis kehtib kõigile rasedust jälgivatele meditsiinitöötajatele dokument:
https://www.ens.ee/ravijuhendid/synnitusabi
Sünnitus raseda ja vastsündinu jälgimine COVID19 epideemia muutunud tingimustes versioon 4
...5. Covid-19 diagnoosiga rasedad vajavad loote ultraheliuuringut loote kasvupeetuse riski tõttu
2-4 nädalat pärast akuutset haigust. Ultraheliaparatuur vajab eridesinfektsiooni siis, kui
ultraheliuuring tehakse perioodil, mil rase on veel nakkusohtlik.
6. Enneaegse sünnituse riski korral kasutatakse tavapärast loote kopsude ettevalmistamist
glükokortikosteroididega (GKS) vastavalt enneaegse sünnituse juhendile...
Hetkel käsitletakse covid infektsiooni kui igat teist sesoonset viirushaigust: erinevad gripi tüved, katarrid jms.
Mida suurem on rasedus, seda väiksemad on võimalikud kahjustuse riskid.
Raviminfo.ee lehel nimetatud toidulisandit ei ole. Peate lugema läbi kohustusliku info patsiendile, sealsed vastunäidustused.
20+-1n on ette nähtus loote anatoomia uuring, kindel soovitus nõustuda vajaliku uuringuga.

G.Litter M.D.
naistearst.ee, veebiregistratuur.wee 24/7