Kaitsmata vahekord,Postinor ja pealttulnud kondoom 04.01.05 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Olime neiuga (mõlemad 20 aastased) kaitsmata vahekorras. Seemnepurse tuli sisse ära ja 6h hiljem tüdruk võttis Postinori tableti ja täpselt 12h hiljem teisegi peale esimest, nagu ettekirjutuses kirjas. 2 päeva pärast tableti võtmist olime uuesti vahekorras, aga seekord kondoomiga. Aga vahekorra lõpus peale seemnepurset tuli kondoom pealt ära seoses peenise lõdvenemisega, kuna ma ei võtnud oma peenist koheselt välja...(olime asendis, kus tüdruk oli peal), kuid peale avastamist kohe lõpetasime toimetamise. Rohkem ma ei sisenenud. Kuna just 2 päeva tagasi sai võetud Postinori, siis rohkem ei tohtinud seda võtta ja nüüd me ootamegi, et 10 päeva täis saaks, et rasedustesti teha.
1) Kui suur ja kas üldse on võimalus, et esimesest kaitsmata vahekorrast või teisest õnnetust vahekorrast rasestumine võimalik on?
2) Kas rasedustesti võib ka enne 10t päeva teha võib peab täpselt ootama?Rasestumine oleks praegu täielik õudusunenägu.
3) Päevadeni on neiul jäänud vähemalt 2 nädalat. Kas peab ära ootama või saab enne ka kindla vastuse testi näol?
4) Või oleks juba aeg naistearsti vastuvõtule minna? Või peaks seda tegema alles siis, kui päevad õigel ajal (+5 päeva) ei tule?
(Neiu mainis, et on enne ka kunagi võtnud paari aasta eest Postinori tablette, aga siis see olevat tal menstruatsiooni 3 kuud ära jätnud. Kas see on reaalne? Kaua oleks normaalne aeg, kui Postinor tsükli sassi ajab? Millal taas korralikuks peaks minema?
Palun vastake võimalikult kiiresti, sest mure on tõesti ülisuur. Tänud.

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. esisel korral võtsite Postinori õigesti ja sellest on reeglina ka kasu. Kuna teinekord juhtus "äpardus", siis rasestumise võimalus oleneb kindlasti tsükli päevast. Kui olid eriti ohtlikud päevad, siis võimalus loomulikult on raseduse tekkeks. Rasedusetest näitab kõige varem alles 10 p rasedust, kindlasti peaks seda kordama mõne päeva pärast. (uriinitest ei pruugi olla absoluutselt kindel). Väga kindel on verest raseduse hormooni määramine, see näitab ka 9-10 päeva rasedust(mõnikord isegi varemgi), Kui see on negatiivne, siis rasedust igal juhul olla ei saa. Postinor sageli tekitab tsüklihäireid, sellepärast seda ei tohi sageli võtta(ainult korra tsükli jooksu-. soovitaks kindlamat rasestumisvastast vahendit.) Millal tsükkel taastub on väga individuaalne, testi tegemine ongi sel ajal oluline. Soovitaks teil oodata oodatav menstruatsiooni aeg ja siis minna arsti juurde kui seda pole tulnud mõne päeva jooksul. Kui te hakkate rasedust otsima liiga vara, siis juhtub nii et peate ikkagi veel tulema, ega kohe ju ei hakata rasedust katkestama, selleks peab olema ikkagi menstruatsiooni aeg üle olema. Dr Kadastik