Peale sünnitust 28.04.04 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere,

Olen 24.a. ning juba 5 nädalat väikese poja ema. Seoses sellega oleks mul Teile paar küsimust:

1. Peale sünnitust tuli verd u. nädal ja siis veel nädal pruunikat voolust. Järgmisel nädalal ei olnud mitte mingisugust voolust. Neljandal nädalal hakkas aga helepunast verd tulema. Mitte küll palju, aga juba kaks nädalat määrib. Kas see on normaalne või peaksin ma arsti poole pöörduma?

2. Teine küsimus puudutab trenni tegemist. Minu arst ütles, et 6 kuud ei tohi midagi teha. Kas see vastab tõesti tõele. Ma saan aru, et aeroobikat ja raskeid harjutusi ei tohiks teha, aga näiteks vesiaeroobikat või jalgrattasõitu? Mis võib juhtuda, kui liiga raskeid harjutusi teha? Samuti millal võiks hakata kõhulihaseid tegema?

Ette tänades,
Margit

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Margit!
1. Sünnitusjärgselt võib olla lohhiavoolust paarist nädalast kuni 2 kuud.
Kui Teil ei ole halvalõhnalist (põletikulist) voolust, kehatemperatuuri tõusu, ebamugavust ja valusid allkõhus, võib olukorda jälgida.
Loodan, et olete sünnitusjärgse 2 nädala jooksul juba kontrollis käinud. Järgmine kontroll olekski vajalik ~2 kuud peale sünnitust.
Rinnaga toitmine soodustab emaka taandarengut ning veresegune voolus kaob enne.
2. Jään oma arvamuse juurde, et rasedus ja sünnitus kuuluvad normaalse naise elutegevuse juurde ja ei ole üldjuhul haigused.
Naasmine tavaellu on tervitatav. Võite kõike teha enesetunde järgi. Liigne koormus sünnitusjärgselt võib põhjustada tupeseinte ja emaka allavajet. Selle vastu ongi võimlemine, hea on vesivõimlemine. Olen kindel, et hoidute külmetamisest ja enne basseini asetate tuppe tampooni.
Iga naine peaks hiljemalt 1. sünnituse 1. sünnitusjärgsel päeval alustama vaagnapõhja ja tupe harjutustega ning tegema neid elu lõpuni.
Tänutundega meenutan Keskhaigla sünnitusjärgset osakonda, kus instruktor õpetas sünnitusjärgsetele naistele harjutusi juba sünnituse järgse päeva hommikul.

Olge aktiivne, rõõmus ja terve, siis on ka pojakene terve ja õnnelik.
Naistearst Galina Litter
www.naistearst.ee