vähene menstruatsioon 12.02.04 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere,lp.arstid. Minul võib-olla natuke rumal küsimus, aga küsin siiski Teie arvamust. Nimelt-minu menstruatsioon on olnud ajast-aega suhteliselt pikk ja vererohke (kestnud vähemalt viis päeva ja verd on tulnud suhteliselt palju-näiteks tampoonidega polnud mul midagi peale hakata). Ka olen ma olnud üks nendest naistest, kes on olnud pidevalt hädas kiire ja sageli soovimatu rasestumisega. Sünnitusi on olnud kaks, kahjuks olen pidanud ka nii mõnegi raseduse katkestama. Viimati kuus aastat tagasi (millest on mul siiralt kahju, uskuge, aga lihtsalt on nii läinud), mingeid komplikatsioone ei järgnenud. Nüüd aga, umbes viimased kaks-kolm aastat olen täheldanud, et minu menstruatsioon on muutunud väga lühikeseks 2-3 päeva ja verd tuleb vaevu-vaevu (seda nii spiraaliga kui ka ilma-lasin selle eemaldada suvel). Olen 38 a. ja nüüd sooviksin veel rasestuda, kuid umbes poole aasta jooksul seda juhtunud ei ole. Lähen lähiajal niikuinii arstlikule kontrollile, kuid enne tahaksin ikka küsida-kas on seost menstruatsiooni iseloomu ja naise viljakuse (viljastumise) vahel? Mulle tundub, nagu oleks minu organism hakanud nö."laisaks jääma". Vabandan, kui küsimus on totter, aga minu sisetunne ütleb mulle nii.

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

TEre! Elu jooksul võib menstruatsioooni pikkus muutuda. Kuna teil on alati olnud vererohkemad menstruatsioonid ja nüüd on pigem vastupidi, siis mingil määral võiks küll seostada teie probleemi rasestumisega. Tegelikult peale 35 aastat naine ei rasestugi nii krgelt kui noorena, kuna selles vanuses esineb rohkem ovulatsioonita tsükleid.Dr Kadastik